«Ти в якій частині служив?» — суворе питання. «Що–що?», — ще встигає промовити бідолашний нікчема, який просто так начепив синій «тільник», перед тим, як потужний, добре поставлений удар десантника збиває його з ніг. Напевно, жоден рід військ не відзначає своє свято з таким розмахом і запалом, як ті, що приходять із неба. 2 серпня — свято для восьми тисяч українських солдатів та офіцерів, які зараз служать у Збройних силах України: у 25–й окремій Дніпропетровській повітряно–десантній бригаді 6–го армійського корпусу, 95–й окремій аеромобільній бригаді 8–го армійського корпус у Житомирі, 79–й окремій аеромобільній бригаді Командування Сухопутних військ, яка дислокується у Миколаєві, та 80–му окремому аеромобільному полку 13–го армійського корпусу у Львові. Вулиці саме цих міст захоплять завтра сині тільники та блакитні берети, традиційно обійнявшись по двоє–троє. Веселі, зухвалі і, що гріха таїти, «розігріті» десантники гулятимуть містами, співатимуть, мірятимуться силами і взагалі святкуватимуть так, як вміють лише вони. А от випадковим перехожим краще не ставати на дорозі козакам і, тим паче, не провокувати їх і не вестися на їхні провокації.
Разом із теперішніми бійцями Аеромобільних військ святкуватимуть і усі ветерани–повітряні десантники, хто пройшов Афганістан, гарячі точки, миротворчі операції вже за незалежної України, усі, хто скуштував життя у «військах дяді Васі» (ВДВ). Сам «батя», десантник №1, ідеолог повітряно–десантних військ цілого СРСР Василь Маргелов — наш співвітчизник, уродженець Катеринослава (тепер — Дніпропетровськ. — Авт.), де нині стоїть йому пам’ятник, до якого, звісно ж, завтра урочисто покладуть квіти.
«Той, хто жодного разу не покидав літак, звідки міста і села здаються іграшковими, хто ні разу не відчував радості і страху вільного падіння, свисту у вухах, струменя вітру, який б’є у груди, той ніколи не зрозуміє честі й гордості десантника..»., — казав «дядя Вася». Та якраз із цим сучасні українські десантники мають проблеми, адже через недофінансування станом на 31 липня цього року українські аеромобільні війська разом «настрибали» лише 9 545 разів, тобто 36% від плану. При цьому більше половини стрибків здійснено завдяки допомозі Товариства сприяння обороні України.
Тим часом аеромобільні війська — одна з найбоєздатніших частин українського війська, яка входить до Об’єднаних сил швидкого реагування. Десантники виконували завдання миротворчих операцій на територіях більше десятка країн світу: республік колишньої Югославії, Іраку, Кувейту, Лівану, Сьєрра–Леоне, Ліберії, Ефіопії й Еритреї, Грузії, Республіки Конго. Підрозділ 25–ї окремої Дніпропетровської повітряно–десантної бригади 6–го армійського корпусу у квітні цього року повернувся на Батьківщину після успішного виконання миротворчих завдань у Косовому. А зараз до відправки туди вже готується особовий склад одного з підрозділів 95–ї окремої аеромобільної бригади 8–го армійського корпусу. Частини та підрозділи аеромобільних військ — найбільш активні учасники заходів міжнародної програми НАТО «Партнерство заради миру». Майже 2,5 тисячі українських десантників здобували досвід у міжнародних навчаннях у 16 країнах світу, зокрема у США, Великобританії, Італії, Польщі, Німеччині, Франції та Литві.