Наступна зупинка — лікарня
Того злощасного дня пенсіонерка Жанетта Добролевська сідала в маршрутку. Від різкого поштовху вона випала з машини просто під її колеса. 65–річна жінка перенесла п’ять операцій, але так і не стала на ноги. У стані глибокої депресії потрапила в палату місцевого хоспісу. Міський телеканал надав пенсіонерці час в ефірі для звернення до бездіяльних органів міліції і свідків драми, що розігралася на одній із центральних вулиць міста. Однак і досі на благання самотньої жінки ніхто так і не відгукнувся. Водночас у міліції кажуть, що поки не відгукнеться хоча б один свідок — довести провину водія буде неможливо.
Ось уже третій місяць Жанетта Федорівна лежить у лікарняній палаті. В пенсіонерки — перелом тазостегнового суглоба й розкол кістки. Щоб вставити в стегно металевий штифт, лікарі тричі свердлили ногу, і все це — під місцевим наркозом із моторошним болем. На жаль, остання операція полегшення не принесла. Жінка не може ні ходити, ні сидіти. Єдине, що дозволяють їй лікарі, — це підніматися, тримаючись за прив’язану до бильця ліжка мотузку. Попри сильний біль, Жанетта Федорівна не здається й щодня робить лікувальну зарядку.
Те, що відбулося з нею того злощасного дня, жінка пам’ятає не дуже чітко: «Я дочекалася «маршрутки», встала на сходинку і вже збиралася пройти до вільного місця біля вікна, — розповідає потерпіла. — Але не встигла зачинити двері, як водій різко рушив із місця. Я просто вивалилася на ходу й опинилася по пояс під колесами «маршрутки». Пасажири закричали, однак водій зупинив машину тільки тоді, коли вже проїхався задніми колесами по моїх ногах... Ось так я й стала інвалідом».
Головний лікар Херсонського хоспісу Інна Миколаєва згадує, що Жанетта Федорівна поступила не тільки з важкою фізичною травмою, а й психологічною. Вона ні з ким не спілкувалася і повністю втратила інтерес до життя.
Зараз пенсіонерка зрозуміла, що повинна боротися за свої права. Вона склала листи–заяви на ім’я начальника Суворівського райвідділу міліції, начальника ДАІ в Херсонській області, начальника відділу транспорту й зв’язку Херсонського міськвиконкому й керівника УМВС у Херсонській області. Бо скалічити людське життя в нашій країні — справа кількох секунд, а щоб добитися справедливості й покарати винних — треба пройти нелегкий і довгий шлях...
«Маршрутка» чи «пекельна» карусель?
Нещодавно на центральному херсонському проспекті зіштовхнулися відразу три «маршрутки»! У салоні «Антона», де перебувало півтора десятка людей, одна з пасажирок розбила перенісся, інша до крові розсікла брови. Усіх інших «прикрасили» синці та забої. Сам водій нещасливої «маршрутки» у всьому звинуватив... пасажирку: та, мовляв, відволікла, вимагаючи здачу з десяти гривень.
Розривом селезінки й двома зламаними ребрами закінчилася поїздка на роботу для викладачки одного з херсонських ліцеїв. Жінка, тримаючись однієї рукою за поручень, другою діставала з кишені гроші за проїзд. Лише на секунду відволіклася, перераховуючи дріб’язок, але цього вистачило: водій загальмував так різко, що жінка звалилася на обшивку двигуна. У лікарні їй видалили селезінку. Операцію довелося робити за свої гроші. Страховики, які в таких випадках мають виплачувати потерпілим матеріальну компенсацію, нічим не допомогли. Бо жінці не було видано талон, а отже, неможливо й довести, що вона була пасажиром саме цієї «маршрутки».
Херсонець Олег Журавченко із дружиною стали свідками іншого шокуючого випадку. Вони стояли на зупинці, коли під’їхав мікроавтобус. Двері відчинилися, і з нього буквально вивалилася літня жінка. Активно «допомагав» їй у цьому водій, люто виштовхуючи з салону. Жінка зачинила двері «маршрутки», за які трималася під час «двобою», і пішла вулицею. Можливо, водієві здалося, що вона занадто голосно ляснула дверима? Бо через якусь мить той наздогнав жінку й щосили вдарив ногою нижче попереку. Усі, хто це бачив, були в шоці: адже це був не бандит, не психічно хворий, а здоровий на вигляд чоловік, якому довірили перевозити людей...
Прокоментувати ситуацію з приватними перевізниками ми попросили начальника Суворівського райвідділу міліції Херсона Олександра Кошового. «Останнім часом дійсно почастішали випадки, коли необачливі пасажири одержують різноманітні травми, користуючись «маршрутками», — каже він. — Тож ми проводимо профілактичну роботу як серед керівного складу, так і серед водіїв, які займаються перевезенням пасажирів. Мушу констатувати, що виявлено непоодинокі факти вживання наркотиків і алкоголю під час роботи за кермом. Водіїв, які попалися на «гарячому», ми відсторонюємо від роботи».
У цей час у Херсоні триває операція «Автобус–2009». Це широкомасштабне відпрацювання, під час якого інспектори ДАІ посилено перевіряють технічний стан маршрутного транспорту, а також дотримання водіями Правил дорожнього руху. Співробітники ДАІ вважають, що подібні операції необхідно проводити постійно, оскільки в ДАІ надходить безліч скарг від пасажирів маршрутних таксі. За словами начальника міського управління ДАІ Валентина Бондаренка, за 9 днів відпрацювання уже виявлено 114 порушень. Зокрема, зупинка транспортних засобів у неналежному місці, перевищення швидкості, а також недотримання норм безпеки, коли «маршрутка» переповнена. Крім того, перевірка Херсонської транспортної прокуратури виявила у штаті фірм–перевізників чимало людей, які взагалі не мають права сідати за кермо «маршрутки». Наразі йдеться про 9 водіїв маршруток, які щодня ризикували життям і здоров’ям своїх пасажирів. У рамках розслідування вже порушено кримінальну справу стосовно інспектора відділу кадрів одного з херсонських ЗАТ. З’ясувалося, що ця спритна жіночка поставила «на потік» видачу прав водія і фіктивних довідок. Скориставшись вільним доступом до бланків і печаток підприємства, вона «наштампувала» підроблених документів щонайменше для 40 шоферів.