Деякі західні фінустанови у першому кварталі нинішнього року — вперше за останній час — можуть похвалитися не епізодичним, а серйозним за банківськими мірками прибутком. Українські ж банки вперше продемонстрували збитки. Причому на солідну суму — понад 14 мільярдів гривень, за підсумками першого півріччя 2009 року. Усього собі на шкоду працювали 40 банків.
Збитковими банки можуть стати через низку причин: необхідність резервувати кошти та зменшувати кредитні відсотки з огляду на велику частку так званих проблемних кредитів, а також необхідність утримувати розгалужену мережу філій. Днями Нацбанк запровадив чергові обмеження: заборонив збитковим банкам видавати незабезпечені кредити. Ці фінустанови мусять припинити виплату дивідендів акціонерам, бонусів, премій і винагород своїм працівникам, не можуть розподіляти капітал у будь–якій формі, не можуть збільшувати обсяги капітальних інвестицій і нематеріальних активів, не можуть здійснювати витрати на консультаційні послуги, а також відкривати нові філії й відділення.
Аналітики застерігають клієнтів: навіть якщо банк не потрапив до переліку збиткових, але пропонує, скажімо, значно вигідніші умови, ніж конкуренти, очевидно, що справи там кепські. Якщо збитки фінустанови є хронічними, а власники не можуть рефінансувати його, ймовірно, невдовзі доведеться вести мову про ліквідацію. Ситуація на фінансовому ринку наближається до прогнозів аналітиків: восени нас чекає бум банкрутств та поглинань одних банків іншими.
А ТИМ ЧАСОМ...
Клієнти «Укрпромбанку» перейдуть в «Ощадний»?
Уряд не ризикує покласти на власні плечі борги «Укрпромбанку». Представник Мінфіну Ігор Уманський пояснив позицію влади так: «Проблеми цього банку ми розглянули на раді. Виконання зобов’язань перед вкладинками–фізичними особами буде гарантовано. Найімовірніше, через механізм передачі [рахунків] до Ощадбанку. Сподіваюся, що Президент підпише закон, який дозволить спростити механізм реструктуризації і санації банків».