Позавчора Асамблея ОБСЄ затвердила резолюцію «Возз’єднання розділеної Європи», що зрівнює сталінізм і нацизм і закликає міжнародне співтовариство засудити тоталітарні режими. ОБСЄ запропонувала встановити загальноєвропейський день пам’яті жертв сталінізму й нацизму 23 серпня — в день підписання пакту Молотова—Ріббентропа, яким Німеччина і Росія розділили між собою Європу. У Москві документ сприйняли як політичний «наїзд» на Росію «в переддень річниці Другої світової війни». До речі доповідь про потребу засудження злочинів комуністичних режимів у Парламентській асамблеї Ради Європи в 2006му російська делегація також сприйняла на свій рахунок і образилася. Восени цього року ПАРЄ запланувала присвятити одне з засідань розгляду тоталітарного комуністичного режиму в СРСР. Представництво Російської Федерації протестувало.
Утім засудження масових убивств і депортацій потребує не лише Євросоюз, а й, власне, Україна. Адже такі злочини, не отримавши відповідної правової оцінки, досі вважаються то нормою, то необхідністю «на шляху побудови світлого майбутнього».
Учора депутат Григорій Омельченко звернувся до Президента Віктора Ющенка з проханням дати доручення уряду організувати показ на загальнонаціональних та регіональних телеканалах документального фільму «Радянська історія». Він вийшов у 2008 році за підтримки Євросоюзу і базується на історичних документах, чимало з яких оприлюднені вперше. Фільм є англійською, російською і українською мовами. У ньому йдеться про злочини тоталітарного режиму проти народів СРСР — штучний голод, масові розстріли й депортації, співпрацю нацистського гестапо і комуністичного НКВС, медичні експерименти над людьми, що здійснювалися в радянських концтаборах. У фільмі показано злочинну суть комуністичної та нацистської ідеологій, на основі яких були знищені десятки мільйонів людей. У квітні 2008 року «Радянську історію» демонстрували на засіданні Європейського парламенту в Страсбурзі (Франція). «Показ фільму «Радянська історія» дасть можливість громадянам України побачити ті страшні злочини, вчинені тоталітарним комуністичним режимом на чолі з Йосипом Сталіним проти українського та інших народів колишнього СРСР, — зазначає депутат. — Переконатися в нелюдській, злочинній суті комуністичної ідеології, що побудована на вченні Маркса—Енгельса—Леніна про класову боротьбу, насильство однієї групи людей над іншою, та усвідомити, що незасудження цього режиму та його ідеології може призвести до повторення цієї страшної трагедії».
Звернення з проханням організувати перегляд фільму «Радянська історія» для працівників силових відомств Григорій Омельченко надіслав міністру внутрішніх справ Юрію Луценку та голові Служби безпеки України Валентину Наливайченку. На думку нардепа, цей фільм варто також розмістити на офіційних сайтах МВС та СБУ.
Устим МИХАЙЛІВ