Черговий галас навколо української торгівлі зброєю піднявся через затриманий в Нігерії вантажений зброєю літак, серед екіпажу якого, за попередніми даними, можуть бути українці. Вже звичні заголовки негайно розлетілися по газетних шпальтах та інтернет–повідомленнях. Чий літак? Чия зброя? Куди її везли — усі ці питання виникли вже потім. Головне — Україна знову потрапила під інформаційний «компромат» навколо продажу зброї. Однак про все по порядку. О 4.00 ранку за місцевим часом літак Ан–12 із бортовим номером UR–CAC через технічні несправності приземлився в аеропорту Аміну Кано, що у Північній Нігерії. Після огляду літака співробітниками нігерійських спецслужб, які були в аеропорту, повітряну машину взяли під охорону, а її екіпаж — під арешт. Пресі оголосили тільки, що літак Ан–12 — український, на його борту знайдено 18 ящиків зброї, а також затримано членів екіпажу для розслідування.
Решту інформації довелося збирати по крихтах. Як виявилося, зброя, яку перевозив літак, — не українська. В держкомпанії «Укрспецекспорт» — єдиній установі, за допомогою якої Україна торгує зброєю, пояснили, що Ан–12 виконував доставку військового вантажу, мінометних мін калібру 60 мм та 82 мм за контрактом, укладеним компанією «Інфора Лімітед», зареєстрованою на Кіпрі, та міністерством оборони Республіки Екваторіальна Гвінея. Вантаж перевозили із Загреба у Хорватії і мали доставити до столиці Екваторіальної Гвінеї міста Малабо. Чому в такому разі затримали літак — загадка. Нігерійська влада нічого не пояснила. Це дивує й експертів, які зазначають, що проти Екваторіальної Гвінеї немає жодних санкцій чи міжнародних обмежень на торгівлю зброєю з цією країною.
Тим часом літак виявився таки українським. Ан–12 борт UR–CAC належить Товариству з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Меридіан». Як повідомив її генеральний директор Микола Міняйло, літак мав усі дозволи на рейс, посадку і дозаправку в Нігерії: «З українського боку ніяких порушень не було», — запевнив він. Екіпаж із семи людей розміщений у приміщенні з кондиціонером і почувається нормально. За попередніми даними, троє з них — громадяни України.
Залишається додати, що як вітчизняна преса, так і іноземна відмінно спрацювала в цій історії. На відміну від влад: нігерійські чиновники досі не розголошують жодних деталей затримання і головне — ніяк не пояснюють його причини. А Міністерство закордонних справ України офіційно доручило посольству України в Нігерії терміново з’ясувати обставини затримання українського літака і вжити заходів щодо забезпечення прав і інтересів громадян України лише «у зв’язку з повідомленням у ЗМІ».
А ТИМ ЧАСОМ...
Зробіть щось з «Марафоном»...
Життю і здоров’ю заручників на судні «Марафон», яке захопили сомалійські пірати, може загрожувати серйозна небезпека. Про це повідомив морський експерт і редактор інтернет–видання «Морський бюлетень» Михайло Войтенко. Нагадаємо, серед заручників — восьмеро українців. За словами пана Войтенка, у моряків склалося враження, що компанія–судновласник відмахнулася від них, хоче повністю відмовитися від судна і таким чином отримати страховку, якщо воно буде визнане повністю втраченим. Різниця між сумою, яку хочуть пірати і сумою, на яку погоджується судновласник — 300 тисяч доларів. «На родичів тисне крюїнгова компанія, заявивши, що своїм втручанням вони якщо не зірвали переговори, то принаймні сильно їх сповільнили», — зазначив Михайло Войтенко. Він сумнівається, що компанія справді відмовилася від судна, не виключено, що галас, який піднявся навколо «Марафону» — на руку піратам. «Однак, в даному випадку мовчати теж не можна — підтверджується, що умови життя екіпажу практично не стерпні, — каже пан Войтенко. — Необхідне, мабуть, якесь втручання влади України...»