На президентських виборах у Литві, які відбулися в неділю, комісар ЄС у справах бюджету та фінансового планування Даля Грибаускайте, яка виступала як незалежний кандидат, впевнено перемогла шістьох інших претендентів і стала першою жінкою–президентом Литви. Учора головна виборча комісія Литви повідомила, що 53–річна Грибаускайте заручилася підтримкою 69 відсотків виборців, тобто перемогла вже в першому турі. Її головний суперник, лідер литовської Соціал–демократичної партії Альгірдас Буткявічюс, набрав лише 11,9 відсотка голосів. Серед кандидатів була ще одна жінка — колишній глава уряду Казиміра Прунскене, яку підтримали лише 4,5 відсотка литовців. Інавгурація Далі Грибаускайте відбудеться 12 липня.
До роботи в Брюсселі в 2001—2004 роках Грибаускайте обіймала посаду міністра фінансів, тому литовці розраховують, що впродовж п’яти років президентства вона використає цей багатий досвід у боротьбі з глибокою кризою, в якій перебуває тепер країна. Під час виборчої кампанії Даля Грибаускайте не вдавалася до популізму, не намагалася підкупити виборців солодкими обіцянками економічного дива, а попереджала, що найтяжчі часи ще попереду, і рішуче висловлювалася проти випрошування позички в МВФ.
Президент–елект не святкувала перемогу, а вчора відбула до Брюсселя, щоб подати у відставку з посади комісара ЄК у справах бюджету.
Президент Литви наділений повноваженнями призначати та відправляти у відставку міністрів, має право ветувати бюджет. Загалом його вплив на економічну політику країни обмежений, але в галузі закордонної політики більшість важелів у його руках. Виходячи з цього, Грибаускайте заявила про намір поліпшити відносини з Росією. Може, вдасться? Грибаускайте є володарем чорного пояса з карате.
А ТИМ ЧАСОМ...
Слонів на переправі не міняють
Правляча в Індії партія отримала більшість і формуватиме уряд
Минулого тижня відбувся п’ятий і останній тур парламентських виборів у Індії, які тривали аж місяць. Позавчора було оприлюднено результати виборів та новий розклад політичних сил у парламенті. Правляча партія «Індійський національний конгрес» (ІНК) здобула переконливу перемогу і значно зміцнила свої позиції в парламенті: 254 із 543 мандатів. Їй не вистачило лише 18 мандатів, щоб отримати право самостійно формувати новий уряд. Лідери ІНК, діючий прем’єр Манмохан Сінгх та Соня Ганді, готові розпочати переговори про створення нової правлячої коаліції. Імовірно, за участі кількох карликових партій, які не будуть мати суттєвого впливу на політику уряду.
Головна опозиційна сила країни — націоналістичний блок на чолі з партією «Бхаратія джаната» — отримав 153 парламентські мандати. На третьому місці — партія «Третій фронт» з 60 мандатами.