Сам інцидент стався 10 квітня, коли Юрій Кононенко, перший заступник Об’єднання українців Росії, повертався до Москви — міста, де він постійно проживає з 1961 року й де мешкають його дружина, дочка й батьки. Представники прикордонної служби ФСБ РФ відмовили панові Юрію у праві на в’їзд, пояснивши це лише тим, що «компетентними органами РФ в’їзд на територію Росії Кононенкові заборонений». Громадянин України Юрій Кононенко має виданий в установленому порядку дозвіл на постійне проживання та вид на проживання. Ніякого попередження про можливість заборони в’їзду до Росії діяч української діаспори теж не отримував.
Але про те, чим не вгодив пан Кононенко своїй «другій батьківщині», залишилося тільки гадати. «Оскільки я не вчиняв ніяких кримінальних дій або адміністративних вчинків, не порушував правила реєстрації в Росії, не маю ніяких невиконаних зобов’язань перед країною і не робив ніяких публічних заяв, то я пов’язую це з подіями, які відбуваються вже два роки навколо української бібліотеки в Москві», — припустив сам пан Юрій в інтерв’ю «5–му каналу». «УМ» описувала перипетії навколо цієї бібліотеки, з якої витіснили власне український діаспорний колектив, замінивши його російським, а потім взялися викидати усе «непотрібне». «Починаючи з кінця 2006 року, бібліотеку було розгромлено. Це був конкретний план, — сказав Кононенко. — План полягав у тому, щоб усіх людей, які творили її 20 років, у тому числі й мене, звільнити. Зараз там переважно працюють люди, які не знають української мови». Офіційного пояснення таких дій так і не надійшло, «а неофіційні були такі, що погано, що дуже багато книжок про УПА». Кононенко пояснює свою теперішню «небажаність» у Росії своїм активним відстоюванням бібліотеки, а також протестами української громади в Росії проти закриття Українського освітнього центру в Москві та заяв представника МЗС РФ Нестеренка про те, що від української діаспори нібито не надходить запитів на створення шкіл із викладанням українською мовою.
Організації українців Росії вже висловили своє обурення. «Правління Об’єднання українців у Росії та правління Федеральної національно–культурної автономії українців у Росії розглядають такі дії державних органів РФ, як політичне переслідування активістів українських організацій у Росії та висловлюють рішучий протест», — йдеться у їхній заяві. Проте відповіді на неї російські українці навряд чи дочекаються, як завжди. n