Президент України Віктор Ющенко запевняє, що в червні, на першому багатосторонньому засіданні учасників ініціативи «Східне партнерство», Україна готова представити пропозиції з п’яти напрямків співпраці, зокрема, у сфері енергетики, екології, в адаптації законодавства до європейського, у прикордонній співпраці та роботі з малим бізнесом. Зокрема, глава держави пропонує включити реалізацію давно задуманого проекту Євразійський нафтотранспортний коридор одним із пунктів енергетичної співпраці в рамках «Східного партнерства». Втім експерти вважають, що занадто дорогий і масштабний проект для такої програми, як «Східне партнерство».
Незважаючи на те, що установчий саміт «Східного партнерства» 7 травня у Празі вшанували присутністю лише кілька керівників країн–членів ЄС та й держави–партнери не всі були представлені першими особами (замість президентів Молдови та Білорусі прибули віце–прем’єри урядів), ця нова ініціатива Євросоюзу має велике значення. Насамперед для країн, які прагнуть інтегруватися в ЄС. «Східне партнерство» є аналогом програм, за допомогою яких Польща, Угорщина, Словаччина свого часу готувалися до вступу в ЄС.
Декларація, підписана за підсумками саміту, свідчить: «Основна мета «Східного партнерства» — створення необхідних умов для прискорення політичної асоціації та подальшої інтеграції між ЄС та зацікавленими країнами–партнерами». Нагадаємо, що празька декларація містить і конкретні обіцянки інтеграційної співпраці — створення зони вільної торгівлі з країнами–партнерами, спрощений візовий режим, сприяння реформам, підтримка громадянського суспільства. У документі є заклик до членів ЄС ставати донорами програми. Втім гроші виділятимуть лише під конкретні проекти, запропоновані країною–партнером та узгоджені з відповідальним за «Східне партнерство» єврокомісаром та іншими чиновниками Єврокомісії й представниками країни–донора. Наразі пролунала лише одна цифра гіпотетичних видатків — 600 млн.євро на чотири найближчі роки для всіх східних партнерів.
«Не треба прикидатися, що на схід від нас нічого немає. Там теж є країни, які мають європейські амбіції», — так на підсумковій прес–конференції у Празі «побачив» карту Східної Європи прем’єр–міністр Чехії Мірек Тополанек. «Настав час для видимих кроків, щоб внести зміни у стосунки з нашими східними партнерами, — підбадьорив і президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу.