Гаспачо для іспанського мачо

06.05.2009
Гаспачо для іспанського мачо

Гаспачо перцем не зіпсуєш. (Фото з сайту shc.ru.)

Це зараз яскраво–червоний — кольору крові та пристрасті — холодний суп гаспачо гурмани визнають однією з найкращих страв іспанської кухні (інша смакота — паелья). А починалося усе ще до Колумба, коли, за однією з версій, погоничі мулів брали з собою в дорогу глиняне горнятко, часник, оливкову олію, огірки і сухарі. Десь на узбіччі вони розчавлювали часник, посипали сіллю і змішували його з олією. А потім клали у горнятко огірки та подрібнені сухарі, перемішували і на деякий час залишали, щоб хліб набрався олії.

Інша версія — з часів римського правління в Іспанії. Тоді буцімто первинні інгредієнти сучасного гаспачо були продпайком легіонерів, що дислокувалися на території ниніш­ньої Андалузії.

Достовірним фактом є те, що набір складових іспанського холодного супу помітно збагатився після відкриття Америки, коли в Європі з’явилися помідори та перець. Реалісти твердять, що ці овочі почали додавати до «доколумбівського» білого гаспачо, щоб вони, перезріваючи, не пропали. Але саме така поспішна утилізація томатів і солодкого перцю зробила страву неперевершено смачною, і підняла суп із низів до вершин гастрономії.

Як буває різним український борщ, так — й іспанське гаспачо (з арабської мови «замочений хліб»). На Малазі цей суп роблять на телячому бульйоні, з виноградом і мигдальними горіхами, в Хересі — з кільцями сирої цибулі, у Кордові — з кукурудзяним борошном і вершками. І додавання хлібних сухариків у гаспачо уже визнають далеко не всі кухарі. Хоча вони обов’язкові у кордовському варіанті іспанського холодного супу — сальморехо. Проте останній — без огірків, але з відвареним м’ясом та шматочками варених яєць.

Спробувати приготувати гаспачо вдома можна за таким рецептом. Спочатку беремо і розтираємо у ступці два зубки часнику, дрібку кмину і шматок розкришеного білого хліба. Усе пересипаємо у тарілку і поливаємо кількома столовими ложками оливкової олії холодного віджиму. Залишаємо на 15—20 хвилин, щоб хліб зі спеціями увібрав маслянисту рідину. Тим часом ошпарюємо кип’ятком чотири помідори та зелену й червону болгарські перчини, знімаємо з них шкірку і кладемо порізані овочі в блендер. Туди ж відправляємо почищений огірок (кілька зелених смужечок варто залишити для своєрідної гірчинки) і невеличку цибулину. Зверху — проолієний хліб. Усе це збити. Потім посолити, поперчити, вижати сік лимона і ще раз збити. Розбавити отриману масу можна холодною водою з кубиками льоду чи м’ясним бульйоном, зверху посипати подрібненою зеленню. Замість соку лимона можна додати чайну ложку винного оцту.

 

КОМЕНТАР ПРОФЕСІОНАЛА

У класичне гаспачо не додають рідину

Часто гаспачо сприймають як страву італійської кухні, тож за коментарем ми звернулися до шеф–кухаря італійського ресторану.

— У традиційній італійській кухні холодних супів немає взагалі, — каже Константіно Пассалаква, шеф–кухар київської остерії «Пантагрюель». — Та незважаючи на це, іспанське гаспачо, яке набуло статусу інтернаціональної страви, італійці готують та їдять охоче і з великим задоволенням.

Основні інгредієнти класичного гаспачо: томати, солодкий зелений і червоний перець, цибуля й огірки. Головна вимога до всіх овочів — вони мають бути свіжими і стиглими, помідори — соковиті й солодкі, огірки — водянисті. Зеленого перцю бажано взяти трохи більше, ніж червоного.

Італійці для приготування гаспачо беруть солодку цибулю tropea. Достойною заміною їй в Україні є кримська червона. Хоча можна використовувати і звичайну білу.

У класичне гаспачо не додають рідину, хіба що — кубик льоду в тарілку. Проте можливі регіональні імпровізації: на окремих територіях вважають класикою гаспачо зі свіжою м’ятою чи з оцтом бальзаміко.

  • Кріпчик-петрушка кучерявляться

    Ще свіжі зимові спогади про морозні вітряні дні, коли великою насолодою було зігрітися тарілкою гарячого борщику зі сметаною. Господині урізноманітнювали цю насолоду замороженим щавлем, законсервованою заправкою для борщу, заготовленими з осені чи купленими в магазині бурячками. >>

  • Поласуємо полуничкою

    Найочікуваніший «смачний» сезон — це все-таки полуничний. Думаю, мало хто не погодиться зі мною, що полуниця — це не просто ягода, це ціла історія: весна в розпалі, відпустки на носі і навіть повернення з роботи додому — особливе: обов’язково з пакетиком запашної червоної ягоди. >>

  • Від кулешу і ніг не поколишу!

    Про користь кулешів, про яку я і так, утім, знаю, цього разу наслухалася від бабусь на лавочці. А народні рецепти — перевірені часом і, як правило, доступні. Тож готуємо. >>

  • Лимонадна прохолода і насолода

    Уже майже літо, а це означає, що ми знову шукатимемо затінки, холоднi страви і прохолоджувальнi напої. Лимонади — прекрасний засіб для втамовування спраги, охолодження організму і вітамінізації, як кажуть, три в одному. Отож за роботу! >>

  • Сонце в цеберку!

    «Сонце в цеберку» — саме так назвав своє знамените варення з кульбаб Микола Канішевський, відомий нам як телепродюсер, перший віце-президент Національної телекомпанії України, ведучий телевізійних програм («Вісті тижня» та інших цікавих проектів). >>

  • Знімаю капелюха

    От так і незчулися, як перша їстівна зелень, обдарувавши нас весняними вітамінами, відбуяла, і на зміну їй для багатьох несподівано приходять... грибочки. Це і ви помітите, коли зайдете в лісопосадку чи хвойний ліс подихати цілющою хвоєю, а додому повернетеся з торбинкою тугеньких маслючків. >>