Інциденту, який стався в Одесі 21 березня, — тоді під офісом проросійської партії «Родіна» приватні охоронці, застосувавши фізичну силу, затримали оперативників Одеського облуправління СБУ, — могло б і не відбутися, якби співробітники спецслужби діяли професійно. Про це заявив депутат Одеської міськради, лідер «Родіни» Ігор Марков на позавчорашній прес–конференції в агентстві РІА «Новості». За словами політика, проти якого порушено кримінальну справу за двома статтями кримінального кодексу («втручання у діяльність правоохоронних органів» та «насильницькі дії, застосовані проти правоохоронців), оперативники допустили низку неприпустимих помилок, внаслідок чого виникли підстави сумніватися в їх приналежності до спецслужби.
«Ми ні в якому разі не вдалися б до таких жорстких кроків (силових дій. — Авт.), але автомобілі, з яких велося відеоспостереження, перебували на приватній території, що є порушенням чинного законодавства. Окрім того, коли ми виявили стеження (що було нескладно, адже об’єктиви відеокамер було помітно здалеку) й попросили в тих хлопців пояснень, вони представилися співробітниками СБУ й відмовилися відповідати на поставлені запитання. Але їхні посвідчення були давно простроченими, а значить, недійсними. Саме тому вирішили затримати їх до з’ясування обставин», — стверджує Марков. Підтвердженням його слів, на думку лідера «Родіни», можуть слугувати відеоматеріали місцевих журналістів, які прибули на місце події навіть раніше за правоохоронців.
Незважаючи на те, що пан Марков переконував у своєму баченні подій 21 березня, залишається немало питань. Наприклад, судячи з відеоматеріалів, затримання співробітників СБУ відбувалося на стоянці автомобілів поблизу адміністративно–офісного центру та на узбіччі автошляху, що проходить повз, але чи є ці території приватною власністю? Сумнівно.
Підозріло виглядає також саме «затримання», адже, стверджує депутат, на місце інциденту було викликано наряд міліції. Чому в такому разі оперативників утримували в приміщенні політичної організації, а не в місцевому РУВС?
Утім сам Марков вважає зазначені докази неспростовними. Підтримує його в цьому й політолог Володимир Корнілов, відомий своїми різкими випадами на адресу української влади. Більше того, директор української філії Інституту СНД вважає, що своїми діями зі звільнення колег СБУ зробила послугу політичній силі Маркова, куди тепер бажає «вступити багато українців». Водночас Корнілов пов’язує згаданий інцидент із намаганням діючої влади застосувати репресії щодо проросійських сил в Україні й натякає на активізацію «опозиційних сил». «Таким чином вони (центральна влада — Авт.) отримають лише повальну радикалізацію південного сходу держави», — каже політолог російського штибу.
На запитання журналіста «УМ», чи означає така «радикалізація» застосування фізичних методів боротьби (наприклад, побиття опонентів), Корнілов не відповів.
ОЦІНКА
Олег Березнюк,
голова Українського юридичного товариства:
— Як правило, оцінку діям осіб, які вчинили насилля по відношенню до представників правоохоронних органів, дають відповідні органи прокуратури та суду, однак щодо конфліктної ситуації, яка виникла між представниками партії «Родіна» і співробітниками СБУ, все виглядає значно складніше.
Крім того, що дії охоронців офісу партії «Родіна», які вчинили насилля по відношенню до співробітників СБУ, носять явно кримінальний характер, очевидним є і те, що це була запланована політична провокація. Загальновідомим є те, що партія «Родіна» виступає як проросійська політична сила і спровокований між цією партією і спецслужбою Української держави конфлікт був спрямований на погіршення україно–російських відносин.