Учора вранці студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка мали непересічну «лекцію з конституційного права», яку їм прочитав не хто інший як гарант Конституції, Президент Віктор Ющенко. Виступаючи перед аудиторією вочевидь освіченою та критичною, глава держави окреслив основні напрями змін, які він запропонував до Основного закону.
Так, Президент наголосив, що найголовнішим в оновленій Конституції, має стати забезпечення прав і свобод людини і громадянина держави. «Я виходив із того, що через оновлену Конституцію України ми повинні отримати головний національний документ, у центрі якого стоїть людина, її гідність, права і свободи», — сказав Віктор Ющенко. У майбутню Конституцію зміни можна буде внести лише через механізм всенародного референдуму. При цьому Президент нагадав, як у 2004 році без узгодження з суспільством до Конституції були внесені «недолугі» зміни.
Віктор Ющенко ще раз засвідчив своє глибоке переконання, що Україна повинна перейти до моделі двопалатного парламенту. Згідно з цією моделлю, Нижня палата стане основним і практично єдиним театром гострого політичного протистояння, вивільнивши від нього інші гілки влади, які мають бути професійними й аполітичними. Базова компетенція цієї палати — формування уряду, прийняття програми його діяльності, творення законів та прийняття бюджету. «Таким чином, ми в Нижній палаті замикаємо найгострішу політичну діяльність на трьох речах», — сказав Президент. Натомість Верхня палата покликана забезпечити територіальне представництво у вищому законодавчому органі — по три представники від кожної області, які змінюватимуться за принципом ротації. Віктор Ющенко нагадав, що наразі 61% народних депутатів — кияни: «Як цей інститут може представляти території? — звернувся глава держави до аудиторії. — Верхня палата якраз є ефективним фільтром, щоб ідеологічний підхід, який формується на партійному рівні у Нижній палаті, був мінімізований». Згідно з проектом, Верхня палата призначатиме керівників ключових загальнодержавних інституцій, таких як суди, прокуратури, регуляторні органи. Окремо Віктор Ющенко наголосив на тому, що депутатський імунітет буде обмежено.
Президент зазначив також, що в поданому ним законопроекті пропонується значне розширення повноважень органів місцевого самоврядування, включно з наданням їм виконавчої функції. Внесення змін до Конституції потягне за собою ще низку ініціатив, зокрема — прийняття законів про адміністративно–територіальний устрій та реформу місцевого самоврядування, внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів.