«Україна втратила 12 років», — констатував народний депутат Тарас Чорновіл. І в даному випадку йдеться зовсім не про внутрішню політику і навіть не про внутрішню економіку — чорні діри в цій площині вже давно ні для кого не секрет, — а про відносини України з Австралією. Виявляється, попри те, що країна-Зелений Континент стала лідером не лише в Тихоокеанському, а й Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, у нашій державі й досі немає її дипломатичного представництва. Упродовж усього періоду української незалежності Австралія сприймала нас через посередництво Росії, де розташоване її одне на дві «братські країни» посольство. Тож, за словами Чорновола, який недавно очолив першу офіційну делегацію Верховної Ради на далеку австралійську землю, для тамтешніх високопосадовців Україна й досі залишається «якоюсь маргінесною околицею Росії». «Австралійський уряд дивився на нас російськими очима, але після нашого візиту ситуація змінилася», — запевнив журналістів на прес-конференції за підсумками поїздки Тарас Чорновіл, котрий є керівником депутатської групи ВР України з міжпарламентських зв'язків з Австралією.
До делегації, яка в лютому «відкрила для Австралії Україну», входили представники різних політичних сил: окрім екс-«нашоукраїнця» Тараса, поїхали ще двоє реальних представників «НУ» — керівник антикорупційного комітету ВР Володимир Стретович та лідер КУНу Олексій Івченко, а також представник фракції «Трудова Україна» — ПППУ, колишній голова Служби безпеки України Леонід Деркач і позафракційний Валентин Савицький. Представництво українського бізнесу очолювала голова правління Українсько-Австралійського дому в Києві Галина Лемець.
Делегати побували у столиці країни, Канберрі, відвідали найбільші міста, зокрема Мельбурн та Сідней, і провели, як стверджує Тарас Чорновіл, дуже плідні зустрічі й переговори, і далеко не лише з діаспорою. Зокрема, Чорновіл і Ко зустрічалися зі спікером парламенту Австралії паном Ендрю, який наприкінці червня приїде до України з відповідним візитом та із запрошенням для Голови Верховної Ради Литвина відвідати Австралію, з Генеральним прокурором країни Радоком, міністром з питань громадянства та проблем етнічних груп Хардгрейвом, міністром закордонних справ Даунером. Останній, до речі, прийшов на зустріч із українцями — фактично, першою нашою високою повноважною делегацією на Зеленому Континенті — без особливої зацікавленості, але потім, як стверджує Чорновіл, змінив свою думку. Вочевидь, пан Даунер під час розмови з українськими гостями й сам збагнув, що Австралії потрібне дипломатичне представництво в Україні, бо, як з'ясувалося, уявлення глави австралійського МЗС про нашу державу було дуже далеким від дійсного стану речей. Рано ми, мабуть, вирішили, що часи, коли Україну плутали з Угандою й Удмуртією, залишилися далеко позаду...
«Але тепер, після нашого візиту, Австралія справді зацікавилася Україною», — переконує Тарас Чорновіл. Канберра нарешті заявила про бажання відкрити окреме диппредставництво в Україні; також парламентсько-підприємницька група домовилася про те, що незабаром буде підписано договір між нашими країнами про взаємний захист інвестицій.
Судячи з усього, для бізнесових кіл двох країн співпраця Австралії, яка «виробляє» далеко не самих кенгуру, та України — неоране поле, з якого можна зібрати чимало прибутків. Як розповів журналістам Тарас Чорновіл, підприємницька частина делегації припустила, що незабаром товарообіг між Зеленим Континентом та Україною сягне 500 мільйонів доларів на рік. Уже існують попередні домовленості про взаємні поставки сільськогосподарської продукції, окрім того, Австралія придивляється до великих українських літаків, а з їхньою фірмою «Вулкан» тривають переговори про інвестиції у видобування золота на Закарпатті. Крім того, «країна кенгуру» впритул наближається до започаткування власної космічної програми, і тут варто буде оцінити українські ракетоносії.
З огляду на те, що у складі делегації перебував Леонід Деркач, представники преси поцікавилися й такою делікатною темою, як поставки зброї (свого часу екс-глава СБУ спровокував потужну інформаційну кампанію проти оточення нинішнього міністра оборони Євгена Марчука щодо нібито незаконних поставок української зброї «наліво»). На це Тарас Чорновіл відповів, що саме з Австралією торгувати озброєнням для України було б дуже вигідно. По-перше, «країна кенгуру» нещодавно оголосила про масштабне переоснащення своєї армії за найсучаснішими стандартами (про що вже писала «УМ»). А по-друге, на даний момент Австралія купує озброєння у США, що для Зеленого Континенту дорого, тому варто було б звернути увагу на дешевшу продукцію українських зброярів.
А найоригінальнішу угоду уклав Валентин Савицький. Оскільки цей народний депутат очолює Федерацію бейсболу України, він домовився з Асоціацією бейсболу Австралії про співпрацю і про... постачання за два океани українських биток. Так що не виключено, що конкретні результати співпраці наших країн уже невдовзі триматимуть у руках австралійські бейсболісти.