Фахівці Державного комітету ветеринарної медицини нарешті назвали причину масової загибелі перелітних птахів у Лозівському районі. Як показало лабораторне дослідження, цинк та залізо, що потрапили у шлунки гусей, відповідно у десять і п’ять разів перевищили допустиму норму. Ці токсичні речовини входять до складу препаратів, якими фермери борються із засиллям гризунів, зокрема мишей та пацюків. За трагічним збігом обставин, вбивчою сумішшю поласували і півтори тисячі гусей, які летіли з Європи до російської тундри на гніздівлю. Серед них є й види, занесені до Червоної книги Росії.
Де саме птахи наклювалися токсичної кукурудзи та зелених пагонів озимини, поки що не відомо. За інформацією орнітологів, обмін речовин у гусей триває приблизно добу. За цей час вони встигають здолати близько 400 кілометрів шляху. Як повідомив пресі начальник обласного управління державної ветеринарної медицини Юрій Балим, летять гусячі ключі через Україну до Росії двома коридорами — з Європи і з Африки, перетинаючи Великобританію, Німеччину, Туреччину і території інших країн. То ж де саме солі важких металів потрапили до організму птахів — фахівці поки що не знають. На сьогодні вони обстежили лише поля Лозівського району, на яких згадану отруту в такій кількості не виявили. А чи проводитимуться аналогічні дослідження далі, наразі не відомо. Юрій Балим каже, що йдеться про величезні площі фермерських угідь. Для того, щоб їх усі об’їхати і взяти необхідні проби для аналізу, потрібні чималі кошти. Якщо з’явиться замовник і гроші, таку роботу проведуть.
Водночас екологи повідомляють, що проблеми транзитних виріїв набагато глибші, ніж можуть видатися на перший погляд. Щовесни, перелітаючи територію України, вони нерідко знищують десятки гектарів молодих сходів, тому фермери змушені наймати на цей період спеціальну охорону. А відтак фахівці не виключають, що мишачу отруту могли приготувати і для боротьби з непроханими пернатими гостями. Ці нюанси, за словами екологів, традиційно враховують у західних країнах, де безпеку природних коридорів гарантує чітко виписаний закон. Скажімо, у період міграції диких птахів на їхньому шляху не курсують літаки, а фермери, угіддя яких потерпають від нашестя «транзитної» птиці, отримують гідну компенсацію від держави. Юрій Балим вважає, що аналогічні заходи після краснопавлівської трагедії розробили й в Україні.