Починаючи від 1995 року, в Україні оголошено епідемію туберкульозу. Про це лікарі нагадали напередодні Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, який відзначали 24 березня. Як наголосив керівник групи з ВІЛ–СНІД бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Гундо Вайлер, найголовніша проблема, яка сьогодні непокоїть фтизіатрів усієї планети, — збільшення кількості хворих на резистентну форму туберкульозу. Йдеться про ситуацію, коли мікобактерія з різних причин (перерви в лікуванні, підбір неефективних препаратів, неправильне дозування, особливості імунної системи тощо) пристосовується до певних медикаментів і не гине під їхнім впливом. Тоді паличка Коха стає не чутливою до традиційних ліків, а значить, спеціалісти повинні шукати такі засоби, які зможуть подолати «загартовану» бактерію.
Якщо резистентність виробляється до одного препарату, це ще не велика біда. Тоді медики підбирають ліки другої лінії, які в 10—13 разів дорожчі від традиційних препаратів. Набагато гірше, коли збудник захворювання нечутливий до всіх існуючих медикаментів. Тоді, як зазначає пан Вайлер, пацієнта практично неможливо врятувати — 5 із 10 хворих на мультирезистентний туберкульоз помирають, незважаючи на всі зусилля лікарів.
Іноземний експерт наголошує: якщо в певній країні багато таких хворих, це свідчить про недосконалість системи боротьби з інфекцією. «В Україні досить високий рівень поширення мультирезистентного туберкульозу, — підтверджує завідувач відділу фтизіатрії Національного інституту фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського АМН України, доктор медичних наук, професор Світлана Черенько. — Показник захворюваності серед усіх нових випадків коливається від 5 відсотків у західних областях до 15 відсотків на сході країни, де зі 100 хворих 15 мають стійку форму. Така ситуація — спадщина минулих років, коли у нас не було регулярного постачання протитуберкульозних препаратів».
Вітчизняні спеціалісти кажуть, що в останні роки ситуація з туберкульозом поліпшилася — ліки надходять без перебоїв і видаються пацієнтам безплатно. Але до повної перемоги над сухотами нам ще далеко.
Аліна ГОРСЬКА