«Не псуйте людям відпочинок!»
Моя колега, яка страждає від алергії на тютюновий дим, якось поскаржилася, що в її районі Києва немає жодного пристойного закладу харчування, де б зовсім не смерділо цигарками.
«Якось ми з чоловіком вирішили влаштувати свято — повечеряти в «крутому» ресторані, — розповідає Ірина. — Сіли, звісно ж, у залі для некурців, спеціально в офіціанта уточнили місце. Смакуємо вино, слухаємо живу музику, пригадуємо якісь милі серцю дурниці. Романтика! І тут мене аж пересмикнуло — звідкілясь повіяло тютюновим смородом! Швидко з’ясувалося, що порушники порядку сиділи через два столики від нас і дружно диміли. А мені ж не можна цим дихати... Відразу засльозилися очі, «схопило» горло, розболілася голова. Чоловік попросив офіціанта розібратися з нахабами, але у відповідь почув, що молодики сидять... у залі для курців! Відповідно, нічого кримінального в їхніх діях немає. Чоловік покликав менеджера ресторану, але той розповів казочку про потужні витяжки, які всмоктують дим мало не разом із сигаретою. І порадив нам «бути людьми і не псувати іншим відпочинок». Що тут поробиш? Не добившись справедливості, ми зібралися і пішли геть. Настрій був безнадійно зіпсований».
За словами представників коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну», такою прикрою ситуацією сьогодні нікого не здивуєш. Річ у тім, що, за чинним законодавством, відповідальність за куріння у невстановлених місцях несуть лише фізичні особи. А на власників або орендарів приміщень, які не хочуть облаштовувати цивілізовані «курилки», такої управи досі немає. Тому люди, які не хочуть дихати чужим димом, покладають великі надії на новий закон, ухвалений Верховною Радою в першому читанні. За внесення змін до існуючого Закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» проголосували 247 депутатів. Наступного тижня законопроект винесуть на друге читання. І якщо його ухвалять, то українці отримають більший захист від впливу шкідливого зілля.
Вироби з «веселими картинками»
Як розповів «УМ» голова відділу з контролю над тютюном ВООЗ в Україні Костянтин Красовський, новий закон уперше вводить відповідальність для юридичних осіб за куріння в громадських місцях. Що мається на увазі? «Зараз, якщо ви побачите людину з сигаретою в залі для некурців, можете викликати міліціонера, — каже пан Красовський. — Він складе прокотол та оштрафує конкретного порушника. А якщо депутати ухвалять поправки до закону, то на місце приїде інспектор санепідемслужби, який оштрафує власника ресторану на суму до десяти тисяч гривень. Отоді бізнесмени будуть облаштовувати окремі зали для паління так, щоб токсичні продукти не потрапляли на сусідню територію, а офіціанти будуть уважно стежити за тим, щоб ніхто не димів у невстановленому місці».
Окрім того, новий закон уточнює, що повна заборона куріння в громадському транспорті поширюється і на поїзди, і на таксі. Законопроект передбачає також управу на роботодавців, які дають мовчазний дозвіл на паління співробітників у кабінетах, коридорах тощо. Власник чи орендар приміщень має або повністю заборонити куріння на своїй території, або влаштувати «курилки», обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення диму. Якщо власник чи орендар не виконує ці вимоги, він має заплатити штраф до двох тисяч гривень.
Зміни в законі торкнулись і зовнішнього вигляду сигаретних пачок. Якщо сьогодні площа попереджувальних написів на кшталт «Паління призводить до імпотенції» становить 30%, то невдовзі медичні попередження займатимуть половину «обкладинки» пачки. «Дані кількох опитувань зафіксували, що після появи таких написів у 2007 році поширеність тютюнопаління в нашій країні зменшилася, — нагадав Костянтин Красовський. — Але з часом ефективність медичних попереджень впала, бо люди до них просто звикли. І тому зараз, виходячи з досвіду Канади, Бразилії, Таїланду, країн Європейського Союзу, законом пропонується не тільки збільшити розмір тексту, а й розмістити на пачках картинки, які показують наслідки куріння. Ми не лякаємо, ми інформуємо! Курець має робити затяжку абсолютно свідомо і знати, до чого це призводить».
ДО РЕЧІ
Борці з тютюнопалінням пропонують читачам «УМ» уважно слідкувати за долею нового законопроекту. Якщо його ухвалять у другому читанні, можна буде зайти на сайт Верховної Ради, знайти документ (номер 2110 від 21.02.2008), роздрукувати його і про всяк випадок носити з собою. Тоді аргументувати ваше небажання дихати чужим сигаретним смородом на роботі, в потязі чи в кафе стане набагато легше.