Нижня палата парламенту Чехії позавчора після тривалих дебатів цілком несподівано висловила вотум недовіри урядові прем’єр–міністра Чехії Мірека Тополанека. Це викликало шок у Чехії та Європі, оскільки в цьому півріччі Чехія головує в ЄС і на плечах Тополанека лежить більшість обов’язків та відповідальність за головування. Показово, що попередні чотири голосування щодо довіри уряду Тополанека (тоді Чехія ще не головувала в ЄС) були нерезультативними. Чехи таки дійсно мають почуття «чорного гумору». Взагалі, це перший вотум недовіри уряду країни з часу закінчення Другої світової війни.
Ліва опозиція має 97 із 200 парламентських мандатів, тому самостійно не могла повалити уряд. Але Комуністична партія Чехії та Моравії, яка виступила ініціатором голосування вотуму недовіри, та соціал–демократи на чолі з попереднім прем’єром Іржі Пароубеком змогли схилити на свій бік чотирьох депутатів із правлячої коаліції: двох «зелених» та двох — із Громадянської демократичної партії самого Тополанека. Завдяки цим чотирьом «перебіжчикам» вдалося набрати мінімальну для повалення уряду кількість голосів — 101.
Тополанек був настільки вражений результатом голосування, що впродовж двох годин видав дві цілком суперечливі заяви. Спочатку сказав, що падіння його уряду послабить чеське головування в ЄС, а потім — що не послабить. До другої заяви він додав, що якщо не вдасться створити новий уряд, то влітку буде проведено дострокові парламентські вибори.
Зміна головуючого в ЄС у часи фінансово–економічної кризи, в період процесу ратифікації у Чехії Лісабонської угоди і напередодні запланованого на 5 квітня в Празі саміту ЄС—США цілком ненормальна. Тому чеська преса припускає, що президент Вацлав Клаус знову подасть кандидатуру Тополанека на затвердження парламенту і триматиме його виконуючим обов’язки прем’єра до закінчення чеського головування в ЄС.