Атомні пасьянси

20.03.2009

На світовому ринку атомної енергетики події розвиваються набагато повільніше, ніж, наприклад, у політиці. Проте нинішня весна виявилася багатою на скандали, які можуть суттєво змінити розклад сил між провідними виробниками та споживачами «мирного атому».

Світовий лідер із виробництва АЕС французький концерн «Арева» настільки розсварився зі своїм німецьким партнером, концерном «Сіменс», що збирається найближчим часом подавати на недавніх колег до суду. Причина — несподіваний вихід німців із капіталу спільного підприємства «Арева НП» та блискавичне створення нового альянсу — з росіянами — вже за пару тижнів після розриву з французами.

«Усе відбулося настільки швидко, що не можна собі уявити, аби події не було добре підготовлено заздалегідь», — вважають ображені французи. Напряму це не розголошується, але численні менеджери фірми «Арева» та експерти з французької сторони так чи інакше закидають німцям приховану подвійну гру. Яку, проте, не поспішають доводити фактами. Глобальна економіка, як і велика політика, має свої неписані закони.

До цього часу партнерство «Арева» та «Сіменс» забезпечувало Франції та Німеччині потужні позиції на світовому ринку: майже 40 відсотків продажу атомного палива та трохи більше, ніж 35 відсотків, обслуговування АЕС у світі. Той факт, що «Сіменс» припиняє постачати турбіни до французьких реакторів та планує спільно з «Росатомом» поставити до дії нового світового лідера, радикально змінює диспозицію сил. Уже виграють — у непрямий спосіб — інші потужні гравці атомного ринку: американська фірма «Вестінгхауз» та японська «Тошіба».

Навіть якщо французи справді подадуть до суду і навіть виграють процес, їм так чи інакше знадобиться новий зарубіжний партнер. Котрий забажає своєї частки в капіталі та своїх механізмів впливу. То все час, складні переговори, системні зміни в структурі бізнесу. Отже, французьке лідерство — бодай тимчасово — неминуче послабиться.

Намагаючись розладнати російсько–німецькі плани, французька сторона апелює до угоди між «Арева» та «Сіменс», яка зобов’язує до відмови від прямої конкуренції упродовж восьми років по завершенні співпраці. Але росіяни сподіваються, що вимогу не складно буде обійти. «Французи блефують, — казав мені знайомий російський економіст, який працює в одному з представництв російської індустрії у Франції. — Заборона стосується лише керівних позицій у конкуруючій структурі. «Сіменсу» достатньо взяти не 50 відсотків капіталу в спільному з «Росатомом» підприємстві, а, наприклад, 49. І судовий процес буде виграно».

Так чи ні — перевірити на цьому етапі нереально. Франко–німецький контракт є конфіденційним документом. Отже, питання імовірної «російської інтриги» залишається в тумані. «Мало шансів, щоб Росія спромоглася створити конфлікт аж такого рівня, — каже французький фахівець з енергетичної політики П’єр Мішле. — Спритно використати нагоду, мати свої джерела в спільному франко–німецькому підприємстві — безперечно. Але так впливати на найвище керівництво? Мабуть, ні».

Поза тим, якщо німці з росіянами мають справді серйозні наміри, втілення спільних проектів постає лише питанням часу. Обидві фірми прагнуть обмінятися доступами до зарубіжних ринків, де вони працюють. «Сіменс» сподівається дістатися до Індії, Китаю та, можливо, згодом Ірану, де структури «Росатому» будують та обслуговують АЕС. Росіяни ж сподіваються на контракти в Західній Європі.

У цьому контексті великим знаком запитання залишається український вибір. Українські ресурси урану — необхідної сировини для виробництва атомного палива — мають статус шостого резерву світу. Вони недостатньо розроблені, і «Росатом» на чолі з Сергієм Кірієнком наполегливо пропонує залучити український уран до своїх проектів.

Водночас послаблена розривом із партнером французька «Арева» також відновила інтерес до українських родовищ. Відповідний візит до Києва та Кіровоградської області передбачено орієнтовно у квітні–травні. Нині обговорюються перспективи створення тепер уже франко–українського СП — з видобутку та неповного збагачення урану, можливої побудови заводу в Україні та спільного франко–українського виходу на західні та інші ринки, де вже працює «Арева».

Києву, отже, сам Бог велів скористатися з нової геополітичної ситуації. Однозначно залишаючи за Україною контрольний пакет можливого нового підприємства, Київ має шанс не лише вийти зі своїм ураном на нові зарубіжні ринки, а й побудувати за новою схемою систему власної енергетичної безпеки. А ще — зменшити залежність від Росії та долучитися до клубу постачальників атомного палива, попит на яке не впаде щонайменше найближчі десять років.

Алла ЛАЗАРЄВА
журналіст
  • 82% членів Американської торгівельної палати в Україні вважають боротьбу з корупцією пріоритетом №1 для України

    Результати дослідження сприйняття корупції в Україні серед членів Американської торговельної палати показують, що бізнес, на жаль, наразі не спостерігає суттєвого прогресу у боротьбі з корупцією, однак сподівається на покращення ситуації у 2016 році. >>

  • Україна і семеро гігантів

    Для проведення свого чергового саміту лідери країн «Великої сімки» (а точніше, господиня заходу, Німеччина) обрали справжній райський куточок. Мальовничий замок Ельмау, неймовірної краси краєвиди Баварських Альп, чисте гірське повітря з гіркуватим присмаком цілющих трав, мелодійне калатання дзвіночків на шиях флегматичних альпійських корів... Ну як працювати в такій розслаблювальній атмосфері? >>

  • Шлях через Україну

    Лідери «Великої сімки» не лише говорили про Україну на саміті в Баварських Альпах — дехто з них туди й поїхав «транзитом» через Київ. Окремо варто наголосити на візиті прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе — першого в історії двосторонніх відносин між нашими країнами. >>

  • Дружнє плече на шляху до ЄС

    Сьогодні в Ризі стартує саміт програми Європейського Союзу «Східне партнерство». Уже відомо, що про скасування візового режиму з ЄС для України на цьому саміті не повідомлять — наша держава не встигла виконати й половини пунктів Плану дій з візової лібералізації (ПДВЛ), необхідних для надання безвізового режиму. >>

  • Кордони для «Лікарів без кордонів»

    Держдума Росії ухвалила законопроект про «небажані» в Росії іноземні та міжнародні неурядові організації. Згідно з документом, ідеться про неурядові організації, які «створюють загрозу основам конституційного ладу РФ, обороноздатності країни та безпеці держави». >>

  • Кому мінімум, кому — банкрутство

    Немає сумнівів, що Євросоюз є корисним для його членів міждержавним утворенням. Але навіть у дружній родині конфліктів не уникнути. Європейська Комісія розпочала процедуру проти Німеччини за порушення союзного закону про мінімальну оплату праці. >>