Зараз, коли добігають кінця останні зимові дні, щоб побороти підступний авітаміноз, особливо хочеться салатів і супчиків зі свіжих овочів. Та поповнити організм усілякими корисними А, В і С можна й інакше — з коренеплодів, які й доступніші за ціною, й менше, ніж несезонні помідори–огірки, приправлені хімікатами.
Найпопулярніший салат із варених коренеплодів — вінегрет. Як на мене, найбільше в ньому має бути буряка. Вполовину менше — картоплі і моркви. Цибулі і солоного огірка — за смаком. А далі, щоб урізноманітнити страву, — фантазуйте. Інгредієнтами вінегрету ще можуть стати: квасоля, квашена капуста чи яблуко (свіже чи квашене), солоні гриби. Найпростіше заправити салат нерафінованою олією. А можна спробувати нову заправку: розтерти одну чайну ложку гірчиці, трохи солі, перцю, цукру з двома–трьома столовими ложками рослинної олії, а потім розвести суміш четвертиною склянки оцту.
Щоб сповна використати каротин із моркви, з якого в організмі утворюється «зоровий» вітамін А, її варто їсти дрібно натертою свіжою, заправленою сметаною чи майонезом. Але зациклюватися на найкориснішому варіанті не варто. До того ж будь–який сирий коренеплід агресивніший для шлунка, ніж варений, тушкований чи печений.
Ось рецепт морквяних котлет. Кілограм моркви почистити і нарізати соломкою чи просто потерти на крупну терку. Покласти в каструлю і залити гарячим молоком (півсклянки), додати столову ложку вершкового масла, одну чайну ложку цукру, трохи солі. Накрити кришкою і тушкувати на середньому вогні, періодично помішуючи, щоб не підгоріла. Коли морква вже готова, висипати півсклянки манної крупи, перемішати і продовжувати варити на маленькому вогні вісім–десять хвилин. Зняти з вогню, покласти в готову суміш три яєчні жовтки, ретельно вимісити і поставити охолоджуватися. Потім сформувати котлети, змочити їх у яєчному білку, обваляти в сухарях, обсмажити. Подавати краще зі сметаною.
Якщо вас не приваблює вегетаріанський рецепт, спробуйте ось цей салат. Потріть на дрібну тертушку одну велику морквину, на крупну — цибулину. Додайте до овочів дві столові ложки майонезу, подрібнену петрушку (кілька гілочок), два сирі яйця, півкіло курячого фаршу, 100 г відвареного рису, посоліть, поперчіть і все ретельно перемішайте. Смажать такі котлетки на добре розігрітій пательні, викладаючи ложкою, як оладки.
Одна з найдавніших овочевих культур — ріпа. Допоки слов’яни не знали картоплі, то активно споживали саме цей коренеплід. Можливо, тому менше хворіли. Бо вітаміну С у ріпі у два рази більше, ніж у лимоні. А ще вчені зовсім недавно з’ясували, що в цьому овочі є сульфорофан — дуже цінна складова, яка дозволяє зарахувати ріпу до протиракових продуктів харчування.
Ще один незаслужено призабутий овоч — редька. Нею здавна покращували травлення і зір, лікували кашель і застуду. Редька — як санітар організму: її лужні солі виводять отруйні продукти обміну. Цей коренеплід здійснює бактерицидну дію на шкідливу мікрофлору, фітонциди редьки «розправляються» з багатьма мікробами і захищають організм від різних інфекційних захворювань.
Салат із відвареної ріпи з яйцями. Півкіло ріпи потрібно відварити, почистити і дрібно нарізати. Дрібно шаткувати цибулину (100 г). Вкруту зварити чотири яйця, почистити і порізати кубиками. Усе змішати, додати подрібнену зелень кропу (50 г). Заправити майонезом або сметаною.
Салат із ріпи, селери і моркви. Почистити і натерти на крупну тертушку півкіло ріпи, 200 г селери, 100 г моркви. Здобрити все соком одного лимона, посолити, заправити рослинною олією.
Салат із ріпи з сиром і часником. Нашаткувати на крупній тертушці 200 г моркви і 300 г ріпи. Додати кілька подрібнених зубків часнику, потерти 100 г твердого сиру (можна додавати і вершковий), посолити і заправити сметаною.
Ще один санітар організму — дайкон. Своїми фітонцидами він чистить печінку і нирки, навіть розчиняє каміння.
Страви з дайконом рекомендують вживати діабетикам, а також усім — для профілактики «цукрового» захворювання. Салат із дайкону з кальмарами і кукурудзою готують так. По 200 г моркви і дайкону чистять і шаткують соломкою. Бланшують у киплячій воді одну хвилину і відразу обдають холодною. 200 г кальмарів відварюють протягом трьох хвилин у киплячій підсоленій воді і шинкують соломкою. Овочі й кальмари змішують, додають 200 г консервованої кукурудзи, заправляють майонезом.
Цінним лікувально–профілактичних продуктом є і топінамбур. Споживаючи ці корені, ви збагатите організм білками, пектином, жирами, клітковиною, амінокислотами, протеїном, харчовими волокнами, глюкозою, фруктозою, сахарозою, інуліном, вітамінами, каротином і значною частиною таблиці Менделєєва: калієм, кальцієм, натрієм, магнієм, марганцем, залізом, цинком і міддю. А щоб приготувати салат із топінамбура, треба півкіло коренів почистити, залити окропом і відварювати його п’ять хвилин. Порізати кубиками. Додати чотири порізані варені яйця та консервовану кукурудзу (100 г) і заправити майонезом. Можна сирий топінамбур (500 г) почистити, натерти на крупній тертушці, додати по одній столовій ложці меленого насіння кропу та подрібненого листя меліси, посолити і заправити рослинною олією. Відварений топінамбур смажать у клярі.
Усі коренеплоди зі звичайною петрушкою включно, яка підвищує життєвий тонус загалом і сексуальні можливості зокрема, додають смаку і пікантності супам, гарнірам та гарячим м’ясним і рибним стравам. Для супів найкраще готувати овочевий бульйон, комбінуючи різні варіації кореневих наборів. Але варто пам’ятати, що кожен корінь, як правило, має специфічний запах і смак, тож важливо не переборщити.
КОМЕНТАР СПЕЦІАЛІСТА
«Я проти соків фреш із коренеплодів»