Два супутники зв’язку, американський та російський, зіштовхнулися на навколоземній орбіті на висоті 805 кілометрів над Красноярським краєм Росії. Це перше в історії космонавтики зіткнення таких великих штучних об’єктів, повідомляє американська космічна агенція НАСА.
Американський супутник був запущений 1997 року, важив 560 кілограмів і належав корпорації «Іридіум», яка забезпечує мережі стільникового зв’язку. Російський «Космос 2251» запущений 1993 року і важив 950 кілограмів, але на час зіткнення вже не працював — з ним було втрачено зв’язок ще 1995 року.
Супутники розлетілися на дві щільні хмари уламків, наразі не відомо, яких розмірів. За попередніми оцінками, уламків більше 600. Для встановлення точнішої картини НАСА знадобиться кілька місяців, повідомляє «Ассошіейтед пресс». Відомо лише, що шматки супутників наразі не становлять загрози для Міжнародної космічної станції (МКС), оскільки вона обертається навколо Землі нижче — на висоті 435 кілометрів над поверхнею нашої планети. Ці уламки не загрожують і космічному човнику «Діскавері», який 22 лютого стартує в напрямку МКС із сімома астронавтами на борту. Натомість загроза нависла над орбітальним телескопом «Хаббл» та супутниками обстеження Землі, які перебувають на більш високих орбітах і можуть потрапити в хмари уламків, вважає експерт космічних польотів у Х’юстоні Ніколас Джонсон.
Раніше в космосі вже траплялися зіткнення, але тоді йшлося про маленькі супутники чи частини використаних ракет. Науковці вважають, що таких серйозних катастроф, як та, що сталася цього вівторка, у майбутньому побільшає, оскільки космос стає «перенаселеним». За підрахунками НАСА, на початок цього року навколо Землі оберталися приблизно 17 тис. одиниць «космічного металобрухту» різного розміру та характеру. За тими з них, які мають розмір більше шести сантиметрів, веде постійне стеження мережа наземних контрольних станцій, оскільки вони несуть потенційну загрозу для штучних супутників Землі.