Ще з часів Чорнобиля в багатьох залишилося тверде переконання, що пити червоне вино (але не більше келиха) корисно для кровоносної системи. Та й «тепліше» воно — як для зими. А якщо взяти напівсолодке, то смакує і з м’ясом, і з сирами, і з десертами та фруктами. Лишається одне питання — якому віддати перевагу? З відповіддю допоможуть спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз «Тест».
Напівсолодкі вина «легкі» — лише 9–12 «градусів». Їх готують неповним зброжуванням винограду без додавання спирту. Виробники для отримання кінцевого продукту можуть брати виноград як одного сорту, так і кількох — а це вже розмаїття смаків. Якщо рік видався не надто сонячним і виноград не зміг накопичити у плодах достатньо цукру, то у напівсолодкі вина у процесі виробництва можуть додавати концентрат виноградного соку. Загалом солодка складова за нормативами і на смак — те, що треба: три–п’ять відсотків. І кислинки в міру. З усіма трьома показниками — міцністю, вмістом цукру і кислотністю — у протестованих напівсолодких вітчизняних червоних винах: «Коблево» — «Жозефіна», «Феодосія», «Чарівна лоза» — «Шепіт монаха», «Золота амфора» — «Шепіт ченця», «Вінодєл», «Музичі» — «Сповідь монаха», «Чизай — Мармарош», «ШАБО» — «Шабські вина» та Vinia «Шепіт ченців» і молдавського «Царский стандарт» — усе гаразд.
«Колір червоних вин забезпечують речовини антоціани, — розповідає керівник Центру незалежних споживчих експертиз Валентин Безрукий. — У винограді, а відповідно й у вині, їх може бути до двох десятків різновидів. Досліджуючи антоціановий склад, можна визначити, з європейських, американських сортів винограду чи американсько–європейських гібридів вироблене вино. Річ у тім, що в країни ЄС обмежено імпорт червоних вин із гібридних сортів винограду. В Україні відповідно до Закону «Про вино та виноградне вино» заборонено купажувати (змішувати) виноматеріали з європейських і гібридних сортів винограду.
Таке обмеження — це боротьба європейських країн за чистоту сортів винограду. Крім того, вважається, що під час бродіння матеріалів із гибридних сортів у вині накопичується більше метилового спирту. Провівши дослідження, ми можемо припускати, що в більшості вин присутні гібридні сорти. Але оцінки за цим показником ми вирішили не знижувати. А от за присутність натурального фарбника, не характерного для винограду, у «Царському стандарті» — знизили». У винах «ШАБО», «Чизай», «Музичі» та Vinia експерти знайшли сорбінову кислоту. Цей консервант застосовувати дозволено. До того ж, його не обов’язково додавали у готовий продукт. Сорбінову кислоту могли використовувати на технологічних етапах виробництва.
За загальними результатами тесту (враховуючи співвідношення «ціна–якість» і смакові характеристики) вина «Коблево» і «Феодосія» отримали відмінні оцінки. Вина «Чарівна лоза» і «Золота амфора» — «хорошисти». «Задовільно» — такий вердикт експерти винесли червоним напівсолодким винам «Винодел», «Музичі», «Чизай», «ШАБО» і Vinia. За присутність фарбника «Царському стандарту» виставили загальну оцінку «погано», хоча, якщо орієнтуватися на смак, то молдавське вино — «хорошист».