Віктор Ющенко запевнив Євросоюз, що Україна сумлінно прокачуватиме газ у Європу. «Україна завжди виконувала і буде виконувати всі зобов’язання щодо транзиту», — сказав Президент на прес–конференції у Брюсселі після зустрічі з керівництвом Єврокомісії. Він наголосив, що Україна виконає всі зобов’язання, які виникли внаслідок нових домовленостей із Росією, «хоча вони є непростими».
Для європейців було дуже важливо почути ці гарантії. Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, який зовсім нещодавно називав Україну та Росію «ненадійними партнерами», після бесіди з української делегацією дещо уточнив свої заяви: «Я абсолютно не судив про мотиви чи наміри, ми не маємо ніяких абсолютно сумнівів, що Україна не хоче підірвати стабільне постачання газу до Європи і не мала таких намірів», — цитує Баррозу прес–служба Президента України. Він підтвердив, що існувала проблема довіри до України та Росії, але «це не був намір України проти Європи. Це було через проблеми між Україною та Росією». Тож, запевнив Баррозу, газовий конфлікт не вплине на відносини України та ЄС.
Європейці обговорили з українською делегацією стан газотранспортної системи. Ця проблема теж турбує Європу, і, скажімо, Баррозу недавно нарікав, що наша «труба» — застаріла. Віктор Ющенко під час переговорів запевнив, що наша ГТС — одна з найбільш надійних у Європі, але визнав: система потребує модернізації. Сторони домовилися провести інвестиційну конференцію щодо модернізації української ГТС. Вона відбудеться 23 березня у Брюсселі. «Ми пов’язуємо своє майбутнє з інтеграцією української ГТС до європейського ринку. І в цьому ми бачимо великі ідеї цієї конференції», — заявив Президент України.
А ТИМ ЧАСОМ...
Газовий конфлікт між Україною та Росією може пришвидшити темпи інтеграції до Євросоюзу, насамперед — в енергетичній сфері, заявив посол Чехії в Україні Ярослав Башта. Дипломат відзначив, що газова війна Росії з Україною була для Європи страшнішою, аніж серпневий конфлікт у Грузії. І після газової кризи Європа усвідомила необхідність серйозно переглянути свою стратегію енергетичної безпеки», — зазначив пан Башта.