Одним указом минулої суботи Віктор Ющенко розрубує гордіїв вузол напівзамовчування української історії часів УРСР, яку раніше підмінювали липовою «історією радянської України». В указі від 24 січня Президент наказав «МВС, Міністерству оборони, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ГПУ, Держкомітету архівів, Держдепартаменту з питань виконання покарань проаналізувати пов’язані з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами архівні документи, що нагромадилися за часи діяльності органів державної влади та управління колишніх Союзу РСР і Української РСР. Забезпечити зняття в установленому порядку обмежень на поширення та доступ до конкретної секретної інформації шляхом скасування раніше наданого грифа секретності архівним документам або іншим матеріальним носіям такої інформації, якщо вони не становлять державної таємниці».
Служба безпеки на указ Президента зреагувала одразу ж, і вже вчора Валентин Наливайченко, в. о. голови СБУ, та Володимир В’ятрович, директор Галузевого архіву СБУ, історик і провідний спеціаліст з історії УПА, розказали, яким чином народові відкриватимуть «правду–матку». Отож до кінця цього року всі документи Центрального та обласних архівів СБУ, які так чи інакше можуть стосуватися національно–визвольної боротьби і злочинів комуністичного режиму, втратять гриф «цілком таємно». За словами пана Наливайченка, жоден із них не становить державної таємниці: «Не дайте себе одурити, нема там державної таємниці, — категорично заявив в. о. керівника СБУ. — Від 23 січня цього року Україна більше не зберігає і не охороняє секретів карально–репресивної системи Радянського Союзу».
Документи науковці мають обробити, зібрати інформацію та перевести її в електронний вигляд. До цієї роботи Валентин Наливайченко запросив студентів факультетів історії та права, зокрема з Києво–Могилянської академії та Київського національного університету, і пообіцяв, що жоден документ не буде для них табу. Електронна база даних, зроблена таким чином, стане основою великого архівного інтернет–порталу, де кожен зможе вільно знайти будь–який документ. Крім того, кожен охочий зможе, написавши заяву на ім’я голови місцевого галузевого архіву СБУ, працювати з таємними колись документами: у Києві — з оригіналами, а в регіональних центрах — з копіями.
Валентин Наливайченко зазначив, що робота над розсекреченням окремих архівів СБУ ведеться вже три роки. Зокрема допитують колишніх керівників КДБ щодо обставин знищення головного командира УПА Романа Шухевича. Їх допитують із метою з’ясування обставин, в яких під час проведення військової операції 5 березня 1950 року у Львівській області загинув Роман Шухевич, і обставин таємного поховання його тіла, — сказав Наливайченко.
Згідно з президентським указом Кабінет Міністрів має створити Архів національної прам’яті — електронну базу даних докуметів про події, пов’язані з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами, а також діяльністю влади УРСР та СРСР в Україні. Міносвіти має ввести нововідкриті матеріали до шкільних програм з історії та програм ВНЗ.