Водохреще — це третє й останнє свято різдвяно–новорічного циклу свят. У цей день у всіх без винятку містах і селах, де є церкви, святять воду. Віддавна в народі посвячену на Водохреще воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин. Залишається загадкою той факт, що водохрещенська вода не псується і може зберігатися протягом року. Окрема традиція, невід’ємно пов’язана з святом Водохреще, — купання в ополонці, що походить від хрещення Ісуса Христа в річці Йордан, коли Син Божий досяг 30–річного віку. І ніхто в той момент не задумується, якої температури вода у річці. Віра у святість, якої набуває вода у цей день, допомагає пересилити себе й пірнути у холодну воду.
У такий, досить екстремальний, спосіб відзначають Хрещення Господнє малі й старі, прості та відомі українці — всі рівні перед Богом. Так, за три роки президентства Віктор Ющенко зумів привчити значну частину високопоставлених політиків і чиновників на Водохреще пірнати з ним в ополонку. Першим компанію Президенту 2004 року склав Петро Порошенко. Уже в 2006–му в крижану воду занурилися тодішній Прем’єр–міністр Юрій Єхануров, міністр культури Ігор Ліховий, міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога, міністр молоді та спорту В’ячеслав Кириленко, а також колишній київський міський голова Олександр Омельченко, депутати Микола Мартиненко й Ігор Гринів. Слідом за київськими посадовцями звичку Президента активно переймають у регіонах.
Та Водохреще — це не тільки своєрідне очищення, а й строгий піст, — святкується «Голодна кутя», або другий Святвечір. А далі на всіх чекають будні і «мирські» справи після затяжних свят, тому не пропустіть цей день.