Ціна на найпопулярніший серед українських водіїв бензин 95–ї марки з початку нового року в окремих регіонах уже сягнула 5 гривень 30 копійок за літр, це при тому, що лише два тижні тому його вартість складала щонайбільше 4 гривні 96 копійок за літр. У цілому ж по Україні середній ціновий показник наразі зупинився на позначці 4,86, що становить 0,2 % росту. А вже до кінця поточного місяця експерти прогнозують підвищення вартості пального до шести гривень і пов’язують такі процеси з загальносвітовими тенденціями на ринку нафтопродуктів, де фіксується поступове підвищення вартості нафти. Вартість нафти на українському кордоні зросла від трьох до 13 відсотків. На оптовому ж ринку держави ситуація виглядає загрозливішою — ціни зросли в середньому на 30—35 відсотків.
«Наразі ціни на нафту на світових ринках почали поступово підвищуватись, то можна з упевненістю говорити про прискорення зростання вартості пального в подальшому. Отже, умовного рубежа у шість гривень досягнемо вже найближчим часом і минемо його, майже не помітивши», — переконаний директор «Науково–технічного центру «Психея» Сергій Сапегін. За словами експерта, єдине, що може дещо пом’якшити й уповільнити зростання цін, — це встановлення конкурентних правил роботи на ринку продажу нафтопродуктів. Наразі ж держава через своє втручання у процес ціноутворення провокує учасників ринку, які перш за все дбають про прибутковість власного бізнесу, перекладати можливі економічні ризики на споживача.
Окрім того, оператори ринку нафтопродуктів із тривогою очікують рішення Президента України щодо підписання (чи непідписання) закону, яким підвищуються ставки акцизного збору та ввізного мита на імпортну нафту — наприкінці минулого року парламент підтримав відповідну урядову пропозицію. Наразі діють минулорічні акцизи та мито. Якщо ж зазначений закон вступить у дію, додаткове навантаження на споживачів пального становитиме в середньому 50—70 копійок на літр.
ДО РЕЧІ
Державний комітет статистики України оприлюднив свій звіт, згідно з яким річна інфляція минулого місяця (інфляція за 2008 рік) не змінилася у порівнянні з листопадовим значенням і склала 22,3%. А от рівень інфляції у грудні виявився вищим на 1,5 % порівняно з листопадом. Головними причинами інфляційного зростання минулого місяця стали істотне підвищення тарифів на житлово–комунальні послуги (на 7,5%) і подорожчання імпортних товарів унаслідок девальвації гривні.