З наступного року ми отримаємо можливість придбати і вільно носити пістолет з гумовими кулями. Процедура отримання травматичної зброї не змінюється. «Спочатку громадянин має отримати довідки від «цікавих» лікарів: психіатра, нарколога, окуліста тощо. Потім до нього навідується дільничний інспектор, перевірить умови проживання, опитає сусідів. Далі в міліції перевірять, чи є в цього громадянина судимості, затримання, і лише тоді він отримає документ, із яким може йти до магазину зброї», — пояснив учора заступник міністра внутрішніх справ Савченко.
Популяризація травматичної зброї почалася давно. Спочатку її могли носити судді та люди, задіяні в судочинстві (наприклад, свідки). Згодом травматичний пістолет узяла на озброєння міліція, дружинники і журналісти. «Почастішали випадки, коли посвідчення дружинника просто купували, тому зараз можна стверджувати, що травматична зброя є фактично в кожного, хто хотів її отримати», — додає заступник міністра. Тож у МВС не вважають, що дозвіл призведе до глобального озброєння, а також якось суттєво вплине на суспільство. «Ми готові подати документи на підпис міністру вже сьогодні, але на їхнє узгодження може піти ще кілька тижнів, поки всі будуть на зимових канікулах», — резюмував Олексій Савченко. У МВС вважають, що досвід вільного володіння травматичною зброєю дасть розуміння, чи треба невдовзі «легалізувати» в країні вогнепальну зброю.
Серед більшості експертів у сфері права побутує негативне ставлення до подібних намірів беззастережної «роздачі» зброї. «Обіг зброї в країні потребує регламентації на законодавчому рівні, вироблення правової бази та механізмів, які не лише чітко регулюватимуть дане питання, а й передбачатимуть сувору відповідальність за незаконне використання та обіг зброї, — пояснила «УМ» свою позицію Ілона Білан, керівник Групи контролю демократичних змін Українського незалежного центру політичних досліджень (УНЦПД). — Залишається лише сподіватися, що при доопрацюванні проекту Закону «Про зброю» парламентарії врахують усі нюанси та ліквідують недоліки для того, щоб вітчизняне законодавство відповідало міжнародним стандартам, а громадяни країни відчували себе захищеними».
«Легалізовувати вогнепальну зброю, зокрема й травматичну, вкрай небезпечно за нинішніх обставин. Українське суспільство не готове до таких нововведень, адже у державі немає культури поводження зі зброєю — на це потрібно щонайменше 100 років», — переконаний директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін. Одним із найвагоміших аргументів «проти», на думку експерта, можна вважати негативний досвід західних країн. Наприклад, Фінляндії, де норми демократичного суспільства є усталеними. Попри це й тут трапляються трагедії. Перелік «благополучних» країн, де стались злочини із застосуванням вогнепальної зброї, можна продовжувати: це і США, і Німеччина... «Уявіть, що буде в Україні, 75 відсотків населення якої живе на межі бідності, а в суспільстві неймовірна кількість осіб із порушеннями психіки, прихованих алкоголіків та наркоманів, яких ніяка медична комісія не визначить, — резонно зауважує Олег Соскін. — На мою думку, ініціюючи легалізацію травматичної зброї в умовах політичної й економічної кризи, міністр внутрішніх справ провокує кровопролиття, яке виллється у тотальну анархію».