У західній християнській традиції Різдво — це найбільше свято. Передріздвяний католицький піст Адвент коротший за православний, він триває всього чотири тижні. Останній день Адвенту зветься Вігілія, тобто переддень Великого свята. Сьогодні надвечір свято завітає до багатьох осель в Україні — угорців, поляків, вірмен, литовців, словаків, чехів і частини українців.
Поляки відзначають Святвечір подібно до українців. Стіл встеляють запашним сіном, на обрус ставлять 12 пісних страв, серед яких обов’язково мають бути кутя, узвар і риба, також борщ із «вушками» (маленькими вареничками з грибною чи капустяною начинкою), тушкована капуста, гриби, пісні голубці, вареники й пиріжки. На почесному місці встановлюють «шопку» — маленьку модель вертепу, в якому народився Ісус. За столом залишають місце для подорожнього, який може завітати на родинний вогник.
«У мене діти всі в Києві, — розповідає Софія Сабатінська з Житомирщини. — Але як Різдво, то це закон — усі приїжджають до мене. Ми ставимо шопку, варимо кутю і за вечерею ділимося оплатком, який беремо в церкві». Оплаток — це прісний плаский хлібець для причащання. З нього починають Святу вечерю. Коли в небі за вікнами вже помітно першу зірку, оплаток ділять між усіма — це чудесний момент для прощення всіх провин і поновлення миру.