Організація з безпеки та співробітництва в Європі прийняла рішення почати виведення своєї цивільної місії з Грузії 1 січня наступного року, повідомляє «Євроньюс». Формально мандат місії спливає 31 грудня, і Росія не підтримала пропозицію про його технічне продовження на три місяці, оскільки він передбачає право доступу на території Абхазії та Південної Осетії.
Стосовно військових спостерігачів, мандат яких продовжено до 18 лютого, то в Москві заявляють, що загалом не проти їх присутності, але лише на умовах врахування геополітичних змін, які сталися після серпневої інтервенції Росії до Грузії. Тепер від військових спостерігачів ОБСЄ вимагають або визнати незалежними державами сепаратистські анклави Абхазію та Південну Осетію або не сунути носа з «обрізаної» території Грузії. Під егідою ОБСЄ в Грузії з 1992 року працюють 180 військових та цивільних представників, які контролюють угоду про припинення вогню. Тож Кремль після їхнього виведення здобуде чергову маленьку перемогу на шляху до легітимізації своєї присутності на окупованих грузинських територіях. У Грузії наразі залишаються 225 спостерігачів від ЄС, які прибули після серпневого воєнного конфлікту. Але вони також є безправними та зв’язаними у своїх діях, бо Росія не допускає їх на окуповані нею території.
Лише США спромоглися заявити, що рішення Росії заблокувати продовження місії спостерігачів ОБСЄ в Грузії «важко виправдати, беручи до уваги напругу, яка зберігається в регіоні». «Ми закликаємо Росію приєднатися до інших країн ОБСЄ і дати можливість місії виконувати її важливу роботу в регіоні», — заявив у Вашингтоні речник Держдепартаменту США Шон Маккормак.