Що це за структури? Ще 2003 року Україна підписала міжнародний протокол проти катувань, але, на жаль, механізму контролю за дотриманням прав осіб, затриманих правоохоронними органами, досі не створила. Організація мобільних груп для моніторингу забезпечення прав і свобод людини в діяльності підрозділів внутрішніх справ стала одним із кроків на шляху створення такого механізму. Так, при Сумському управлінні міліції ці групи, як і задумано, складаються наполовину з працівників міліції та представників громадських правозахисних організацій. Звичайно, для останніх було організоване спеціальне навчання: за дотриманням прав треба слідкувати без дилетантства. Бо ж при цьому важливо не втрутитися у механізм розкриття злочинів і самому не вчинити протиправних дій.
«У різних областях робота мобільних груп організована по–різному, — розповідає «УМ» помічник міністра внутрішніх справ у Сумській області Леонід Гема. — У нас група може виїхати на перевірку в будь–який момент без попередження. І, власне, маршрут учасники можуть визначити безпосередньо перед виїздом».
Проте п’ять перевірок особливих порушень прав не виявили. Переважно недоліки стосуються правил побутового утримання тих, хто потрапив до міліції. Йдеться не про умисні утиски затриманих, а про брак приміщень, які б відповідали сучасним нормам. На побиття поскаржилися лише раз. Зрозуміло, за фактом провели службову перевірку, яка скаргу не підтвердила. Сам скаржник уже встиг раніше побувати в місцях, не надто віддалених, і знову його затримали за підозрою у зберіганні та збуті наркотиків.
До речі, цей приклад певною мірою спростовує енергійні вимоги громадськості щодо того, аби будь–які факти порушень, виявлені при подібній правозахисній роботі, повідомлялися негайно. Як бачимо, негайність не завжди забезпечує об’єктивність розгляду справи. У кожній скарзі зокрема слід розбиратися не огульно: йдеться ж не про вихованців дитячого садочка. А факти виявлених порушень таки повідомляються. І хоча мобільні групи виконують винятково наглядові функції, виявлені ними факти є підставою для обов’язкового службового розслідування. Кожен учасник групи має право висловити й окрему точку зору у спільному звіті.
«Зауважень при перевірках поки що небагато і вони незначні, — каже представник громадської організації «Правозахист», член мобільної групи Олег Криловецький. — Але можу поділитися своїми відчуттями після відвідин ізолятора тимчасового тримання. Я б не хотів там залишитися хоча б на якийсь час. Два ліжка, невелике віконце з примусовою вентиляцією… Знаєте, варто було б водити туди молодіжні екскурсії. Бо зараз існує якесь недооцінювання загроз покарання за правопорушення, часом — навіть певна романтизація криміналу. От варто сходити в ІТТ, й багатьом стане зрозумілим, що романтики там не знайдеш».
Звісно, від діяльності таких утворень, як мобільна група, хтось відразу бажав би нищівних викриттів. Але міліціонери, які попереджають своїх колег про виїзд до них перевірки, мають замислитися: якою є кінцева мета роботи — спіймати когось за руку чи навести загальний порядок?
«Виїзди групи є попереджувальним інструментом, — каже Леонід Гема. — Така діяльність ламає стереотипи психології працівників міліції й змушує їх розуміти підконтрольність їхньої роботи. А з часом зміна світогляду приведе й до якісних зрушень у системі загалом».