У селищі Жихар під Харковом правоохоронці виявили тіло Миколи Пономаренка, якого підозрюють у викраденні з Одеського музею східного та західного мистецтва картини Караваджо «Взяття Христа під варту, чи Поцілунок Іуди». Цей злочин харків’янину приписують тому, що і відоме полотно, і він сам безслідно зникли в один день — 31 липня. До того ж за цікавим збігом обставин: палкий шанувальник живопису справді міг перебувати в Одесі, де теж має квартиру, в якій зберігається частина його власної колекції.
Але, як з’ясувалося днями, причетність колекціонера до викрадення шедевра — факт мало доведений, що може й далі фігурувати в гучній справі лише як одна з версій. А все тому, що вбивця Миколи Пономаренка не тільки вказав місце заховання тіла покійного, а й озвучив причину злочину. За словами 28–річного чоловіка, його батько був відомим у Харкові художником, який теж мав колекцію живопису та ескізів. Отримавши після його смерті у спадок безцінний дар, безробітний молодик потихеньку збував картини Миколі Пономаренку. Але після однієї з таких операцій з’ясувалося, що проданий товар був відвертою підробкою. Розгніваний шанувальник мистецтва одразу ж почав вимагати повернути свої 80 тисяч доларів, що, звісно ж, не влаштувало продавця. Близько року він усіляко уникав зустрічі з компаньйоном, а потім розробив план його вбивства. Тобто сказав Пономаренку, що згоден замість грошей віддати кілька інших картин і призначив зустріч на своїй дачі у Жихарі.
Та замість обіцяних полотен довірливий колекціонер отримав кілька ударів по голові молотком, від чого помер на місці. Убивця ретельно почистив кишені своєї жертви, забравши 200 доларів і тисячу гривень, а потім сховав тіло покійного у контейнері. Згодом йому ця схованка здалася ненадійною, і він, замотавши труп у поліетилен, відвіз його господарською тачкою на город, де й закопав.
До речі, пана Пономаренка і його майбутнього вбивцю пов’язували не лише «торговельні» справи. Як з’ясувалося, молодий чоловік був досить талановитим реставратором і часто допомагав колекціонеру відновлювати старі картини. Того злощасного дня в салоні автомобіля старшого компаньйона теж лежала дорога картина, яку молодший переніс до власного будинку. Її й знайшли оперативники, обстежуючи територію скоєння злочину. Тоді засоби масової інформації писали, що разом із тілом покійного колекціонера в Жихарі знайшовся і викрадений із музею шедевр Караваджо. Але, як повідомив пресі начальник обласного управління міліції Віктор Развадовський, згадане полотно — теж рідкісне і дуже дороге, хоча й не є шедевром, який розшукують правоохоронці вже впродовж чотирьох місяців. Справжню його ціну та автора наразі встановлюють експерти.
А проти кримінального реставратора порушено кримінальну справу за статтею «умисне вбивство», яка передбачає 15 років в’язниці. У свою чергу родина покійного колекціонера намагається повернути добре ім’я своєму родичу, що тепер зробити не так уже й легко.