«Поїзд відправився зі станції в Бухаресті, він їде далі й не зупиниться», — образно пояснив Генсек НАТО Яап де Хооп Схеффер ставлення Альянсу до натовського майбутнього України та Грузії. Втім отим, кому відмовили в ПДЧ, дуже хотілося б, щоб поїзд мав кінцеву зупинку — членство в НАТО. Адже тепер ще більше скидається на те, що схефферів «поїзд» рухатиметься завжди, як перпетуум мобіле, рухатиметься в безвість. Зате без зупинки. «Міністри закордонних справ країн–членів НАТО на засіданні в Брюсселі поклали край мріям Грузії та України про вступ у найближчі кілька років», — резюмує вчорашня газета «Таймс». Натомість пошуковувачам запропонували річну Національну програму дій, яка є, в принципі, тим самим річним Планом дій Україна–НАТО, який наша держава справно виконує десять років поспіль. А ще пообіцяли «посилити комісії Україна–НАТО і Грузія–НАТО». Україна мужньо кивнула головою. А що скажеш? «Так» чи «ні» нашому приєднанню до ПДЧ нічого не змінить. Ми досягнемо нашої мети», — з вимушеною бадьорістю каже в інтерв’ю німецькій газеті «Ді Вельт» наш міністр Володимир Огризко.
Шкода, що в даному випадку ми потрапили в один «геополітичний пакет» із Грузією — країною, де фактично існує військовий стан, є величезні територіальні проблеми і в якої розірвано дипломатичні стосунки з найбільшим сусідом. Виступаючи на засіданні в Брюсселі, міністр закордонних справ Грузії Ека Ткешелашвілі чесно визнала: Тбілісі наразі не готове до членства в НАТО. Але ж зовсім інші базові підстави в України і рівень технічної підготовленості її війська самі натовці визнають досить високим. Зрозуміло, що «в одному» пакеті ці дві держави опинилися через страх Заходу перед Росією. Як пише Бі–Бі–Сі, в кулуарах брюссельського засідання говорили про те, що «ніхто не готовий стати на захист України, якщо кримське питання викличе серйозний конфлікт між Москвою та Києвом».
Росія стала головним залаштунковим учасником брюссельського зльоту міністрів. Якщо питання щодо України та Грузії викликали суперечності (головними критиками нашого входження є Німеччина, Франція та Італія), то вчора НАТО одноголосно висловилося за те, щоб розморозити контакти з Росією, які було згорнуто після вторгнення до Грузії. Робота Ради Росія–НАТО не буде поновлена, однак переговори вестимуться на більш низькому дипломатичному рівні, заявив пан Схеффер на прес–конференції після закінчення засідання. Але представник Росії при НАТО Дмитро Рогозін запевнив журналістів, що неформальне засідання згаданої Ради відбудеться ще цього року.