Напередодні 75–х роковин Голодомору 1932—33 років усе більше людей усвідомлюють: заперечувати штучність і репресивність того страшного голоду — неможливо. Днями і така, здавалося б, залежна від позиції Кремля Українська православна церква вперше чітко промовила слово «геноцид». У попередні роки УПЦ (МП) також брала участь у вшануванні жертв Голодомору, проте слово «геноцид» тоді не звучало. Цього року Священний Синод УПЦ (МП) ухвалив рішення щодо відзначення 75–х роковин Голодомору в Україні, за яким 22—23 листопада цього року в усіх єпархіях проведуть жалобні поминальні заходи за жертвами голоду.
Володимир Сабодан, митрополит Київський і всієї України, у зверненні з нагоди 75–ї річниці Голодомору від імені Синоду зазначив: «Цей геноцид був намаганням знищити саму душу народу, привести її до повного духовного рабства». За визнанням митрополита Володимира, «штучний голод 1932—1933 рр. було сплановано більшовиками з метою прискорення примусової колективізації, ліквідації «куркульства» як класу, знищення «ворожих елементів». Ця трагедія сталася внаслідок того, що люди, прийнявши комуністичну ідеологію, відвернулися від Бога, вчить Предстоятель: «Це кардинальна революція світогляду — відречення від Боголюдини Христа й християнської моралі та обрання нової віри — у людину–бога, в антихриста... Рану в серці України загоїти неможливо. Вона завжди буде невгамовним болем нагадувати про час, коли над Україною, над іншими народами колишньої радянської спільноти панував диявол». Церква суворо засуджує «чинники, які призвели до цієї трагедії. Виправдання їм немає. Сама історія винесла вирок. Ніякі репресії не змогли врятувати державно–політичну систему, яка за базис обрала гріх та богоборство, знехтувала ґрунтовними моральними принципами людства — вірою, надією і любов’ю», йдеться у зверненні.
А ТИМ ЧАСОМ
Медведєв не приїде, бо «Голодомор у вас — політичний»
Президент Росії Дмитро Медведєв відмовився від запрошення України взяти участь у вшануванні жертв Голодомору до 75–х роковин трагедії. «Голод початку 30–х років використовується нині в Україні для досягнення скороминущої кон’юнктурної політичної мети», — так у листі, адресованому Президенту України Віктору Ющенку, пояснює російський очільник відмову прибути в Київ. «Ми виразно бачимо, що в останні роки й ця тема, разом із наполегливими запрошеннями в «підготовчий клас» НАТО, зроблена мало не центральним елементом української зовнішньої політики, — йдеться у листі російського президента. — Ми також констатуємо намір частини політичної еліти і керівництва України використати ставлення до цієї проблеми як тест на патріотизм і лояльність».