Наближається сумна, але значуща дата — 75ті роковини Голодомору 1932—33 років. Скільки людей тоді тоталітарна радянська система замучила, не залишивши їм окрайця хліба, — науковці не можуть підрахувати й досі. Учора в пресцентрі «Укрінформу» результати своїх досліджень Голодомору презентували співробітники Інституту демографії та соціальних досліджень Академії наук України Людмила Слюсар та Омелян Рудницький.
З погляду демографії, Голодомор — катастрофа, яка призвела до порушення нормального еволюційного перебігу демографічних процесів та разючого погіршення кількісних та якісних характеристик населення України, тобто українській нації підірвали генофонд, що відчувається і донині. «Спричинену Голодомором деформацію структури населення України можна порівняти із демографічними наслідками ІІ Світової війни, — йдеться у дослідженні. — Сукупні втрати внаслідок Голодомору оцінюються у 4,5 мільйона осіб, з яких 3,4 мільйона — через підвищену смертність, а ще 1,1 мільйона — через знижену народжуваність. Ці 4,5 мільйона не народили дітей та онуків, що і обумовило кумулятивні демографічні втрати у шість мільйонів осіб. Ці дані засвідчують масштаби демографічної катастрофи в Україні».
Тим часом Міністерство закордонних справ повідомляє, що намір узяти участь у Міжнародному форумі до 75х роковин Голодомору в Україні вже підтвердили глави восьми держав. «На сьогодні підтверджена участь восьми глав держав у Міжнародному форумі до 75х роковин Голодомору, а також участь до 40 делегацій, які будуть представлені спікерами, віцеспікерами, віцепрем’єрами та міністрами», — повідомив учора речник МЗС Василь Кирилич. Зокрема, до Києва приїдуть президенти Латвії, Естонії, Литви, Грузії та Польщі. Як повідомив пан Кирилич, з 17 листопада почнуться поїздки Президента Віктора Ющенка регіонами і проведення там низки заходів із відзначення 75х роковин.