Муамар Каддафі — рідкісний гість. Не тільки у нас. Він скрізь рідкісний гість. Лівійський лідер, якого Захід десятиліттями звинувачував у підтримці терористів, а потім замирився з ним, бо у Каддафі є нафта, дуже багато нафти, і досі є «невиїзним». Лише минулоріч, перервавши тривале табу на виїзди на Захід, він зробив турне Європою, а нині подався на пострадянський простір: Москва, Мінськ, Київ.
Причина візитової «немобільності» — не лише суперечливе міжнародне реноме президента Лівійської Народної Джамахірії, якого поза очі називають диктатором, а й обережність самого Каддафі. Колись він ледь урятувався від замаху у власній резиденції, тож відтоді про всяк випадок мешкає у наметі, напозір — у звичайному армійському наметі, але насправді — у наметі «з усіма зручностями». Європейська преса ще називає це переносне житло бедуїнським шатром — так колоритніше звучить. Намет «змінний»: після завершення кожного візиту лівійці залишають цю «малу архітектурну форму» в дар даній країні.
Якщо він кудись і вирушає — то лише зі своїм наметом. І до Києва цей справжній полковник прибуває сьогодні зі своїм наметом. Намет як особлива відзнака, як «родима пляма» кожного його закордонного вояжу, створює певні труднощі для «глянцевих» служб протоколу у всьому світі. У секретаріаті Президента України, порадившись, вирішили «оселити» пана Каддафі з його бувалим у бувальцях наметом на території президентської резиденції, що на вулиці Липській,4. В апартаментах цього будинку ночували інші вибагливі VIP–гості України, наприклад, президент США Джордж Буш. До речі, й інші хлібосольні господарі, перед якими Каддафі відвідував Україну, теж пропонували лівійським секюріті розбити намет на галявинках президентських резиденцій. Так, у Москві, де очільник Лівії побував цими вихідними, він мешкав на території Кремля — намет розбили в Тайнинському парку Кремля, повідомляла «Лєнта.ру». А от у Мінську, де полковник Каддафі провів минулу ніч, шатро розкинули на території урядової резиденції «Заславль», що за 20 хвилин їзди від центру міста. Як передає власкор «УМ» у Білорусі Олексій Мінчонок, на цьому клаптику урядової землі запаяли всі каналізаційні люки — так зажадала служба безпеки Каддафі.
Цікаво, що в Києві охоронятимуть гостя жінки. Як розповів учора директор «Українсько–лівійського дому» Абубакер Ель–Нафар, «його дійсно охоронятимуть жінки–охоронці, і цим він хоче показати, як шанобливо арабські чоловіки ставляться до жінок».
Утім облишмо деталі. Про головне. У Київ Каддафі прибуває на запрошення Віктора Ющенка. Візит триватиме до 6 листопада. Це візит у відповідь на офіційні відвідини українським Президентом Лівії у квітні нинішнього року. Темами для переговорів називають співпрацю у нафтовидобутку, у галузі будівництва, туризму, сільського господарства. Крім переговорів з Президентом Ющенком, лівійський очільник зустрінеться із Прем’єр–міністром Юлією Тимошенко. Як повідомив учора заступник глави секретаріату Президента України Андрій Гончарук, планується обговорити поставки в Лівію трьох літаків Ан–74, йтиметься і про військово–технічне співробітництво. Зокрема, як зазначив пан Гончарук, можливі послуги українських фахівців у ремонті бронетанкової техніки та засобів ППО, гелікоптерів Мі–8, що є на озброєнні Лівії, тобто техніки або ще радянського зразка, або російської, створеної за її аналогами. А зброю Муамар Каддафі любить. Як розповів власкор «УМ», у Мінську, відвідуючи музей Великої Вітчизняної війни, лівійський лідер особливо розпитував екскурсовода про кулемет «Максим» і цікавився, до якої системи належить ця зброя.
Щодо київських мандрівок, то, як повідомляє прес–служба Президента, пану Каддафі програма перебування пропонує побувати у такому самому музеї. Також він покладе квіти до пам’ятного знака жертвам Голодомору.