Напередодні дня виборів президента США у всьому світі, й зокрема в Україні, популярні «ворожіння на кавовій гущі»: якою буде американська зовнішня політика і що чекає на нашу країну у випадку перемоги Барака Обами чи Джона Маккейна? Та оскільки у великих державах «короля грає оточення», навіть експерти обмежуються загальними коментарями з приводу традиційного стилю ведення зовнішньої політики демократами чи республіканцями. Тим паче, що з цього питання обох кандидатів консультують «старші товариші» по партії, які свого часу займали високі посади в адміністраціях і Держдепі за, відповідно, демократичних і республіканських президентів, чим забезпечується спадкоємність і тяглість американської політики.
Зрештою, слово самим кандидатам. Республіканець Джон Маккейн неодноразово демонстрував свою зацікавленість пострадянським регіоном загалом і Україною зокрема, де не раз бував. Свою обізнаність у проблемах цього регіону Маккейн використав уже на перших дебатах зі своїм демократичним візаві: «І спостерігайте за Україною. Усе дуже залежить від України, бази російського флоту в Севастополі. І ускладнення політичного процесу між Тимошенко і Ющенком — це дуже серйозна проблема. Тож спостерігайте за Україною і давайте переконаємось — українці розуміють, що ми їхні друзі й союзники». Барак Обама на початку демонстрував необізнаність у темі, більше того, у своїй промові вжив перед словом Україна артикль the, який вживають перед назвами провінцій і колоній, чим викликав обурення української громади в США. Маккейн, бачачи це, на наступних дебатах не зліз зі своєї української «конячки»: «Я сказав: «спостерігайте за Україною». На Україну в даний момент накинув оком Володимир Путін, який хоче відновити Радянський Союз. Ми повинні морально підримати Грузію, ми повинні морально підтримати Україну. Ми повинні бути «адвокатами» їх членства в НАТО». «Я здебільшого згоден з сенатором Маккейном щодо багатьох кроків, які необхідно зробити», — відповів Обама, який швидко виправив свою помилку, і теж «підсів» на проукраїнську риторику і висловив підтримку надання Україні ПДЧ: «Друзі України на Заході повинні й надалі відігравати ключову роль у побудові безпечного і благополучного майбутнього для українських громадян, — написав він у листі до делегатів 20–го з’їзду Українського конгресового комітету Америки. — Експеримент української демократії повинен закінчитися успіхом». Спічрайтери підказали Обамі й про український Голодомор, який він назвав «жахливим злочином»: «Ми ніколи не повинні забути про цей голод і завжди маємо турбуватися про те, щоб про цю трагедію знали майбутні покоління, щоб вона ніколи більше не повторилася».
Тож у США сформувався чіткий курс на підтримку основних прагнень України: інтеграції до НАТО та ЄС. Демократи традиційно стриманіші й покладаються на просування інтересів США економічними й дипломатичними шляхами, тоді як республіканці схильні до політичного тиску і легко «хапаються за револьвер». Про це говорять і українські експерти: «Якщо говорити про загальні підходи та стратегічне бачення, то незалежно від того, хто переможе — Барак Обама чи Джон Маккейн, позиції обох кандидатів щодо України збігаються, — сказав у коментарі виданню «Новинар» Валерій Чалий, директор міжнародних програм Центру політичних і економічних досліджень імені Разумкова. — Відмінність ще в тому, що Барак Обама більше сприймається в Євросоюзі та Росії. З точки зору налагодження трансатлантичного діалогу — це більш сприятливо. А все, що відбувається з урахуванням позиції ЄС та РФ, позитивно для України».