У Харкові російська кінокомпанія «Феномен Філмз» приступила до зйомок фільма «Дау», який планують показати на Каннському кінофестивалі 2010 року. Принаймні таку амбітну мету ставить перед собою генеральний продюсер кінострічки Артем Васильєв, отримавши для реалізації проекту 10 мільйонів доларів. Головною фішкою майбутньої стрічки стане її масштаб (окрім Харкова, фільм зніматимуть у Росії, Азербайджані, Німеччині, Франції та Швейцарії), а також натуральність зйомок. «Ми не збираємося комп’ютерним способом у постпродакшені прибирати якісь приміщення чи елементи будівель, — повідомив на прес–конференції в Харкові Артем Васильєв. — Усю реальність, яку ви побачите у фільмі, створимо вживу».
Саме через бажання продюсерів фільму повноцінно відтворити епоху, в якій жив видатний фізик, Харків і потрапив до числа міст, де проходитимуть зйомки. До тодішньої столиці України майбутній Нобелівський лауреат приїхав у 1932 році, аби очолити теоретичний відділ фізико–технічного інституту. Місто у житті 24–річного генія відіграє неабияку роль. За п’ять років Дау (так фізика називали його колеги і близькі. — Авт.) не лише гучно заявить про себе як талановитий вчений, педагог і адміністратор, а й зустріне свою майбутню дружину.
Щоб зібрати якомога більше подробиць про харківський період життя науковця, продюсери фільма прислали напередодні зйомок чималу групу своїх співробітників, які зустрілися з усіма, хто міг дати бодай якусь конкретну інформацію про Ландау. Для натуральності в Харкові на території колишнього басейну «Динамо» будівельна компанія «Авантаж» почала зводити «декоративне» приміщення УФТІ, оскільки в інституті, де працював фізик, через секретність цієї установи зйомки проводити не дозволили. Декорації займуть шість тисяч квадратних метрів і стануть найбільшим знімальним майданчиком у СНД. Крім цього, фахівці харківського аеропорту почали збирати крилатий аналог літака К–7, яким молодий учений прибув до міста. А декоратори, у свою чергу, активно чаклують над зовнішнім виглядом вулиці Полтавський шлях, де пройде зйомка основного сюжету фільму. Там на будинках із дозволу власників квартир замаскували пластикові вікна та кондиціонери і замінили рекламні бігборди радянською агітацією 30–х років.
Усього ж картину зніматимуть у 35 куточках Харкова, включаючи деякі епізоди з московського періоду життя вченого — у Москві наразі збереглося мало будівель, які б точно відтворювали архітектурний колорит того часу. Зрештою, до картини потраплять фрагменти не лише Полтавського шляху, а й вулиць Сумської, Дарвіна, Червоноармійської та майдану Свободи. Рух на них на момент зйомок, які триватимуть щонайменше півроку, перекриють. Сцена балу в УФТІ, де Лев Ландау познайомився зі своєю майбутньою дружиною, готується у Будинку культури залізничників. Харків’яни стануть учасниками кіношних подій — кастинг для участі у масовці вже пройшло 5 тисяч осіб, з якими працюватиме одразу 25 режисерів. Усього у фільмі буде 120 ролей, головну з яких виконає диригент Новосибірського оперного театру Теодор Курентзис.
На створення українського «блоку» картини продюсери витратять 2,5 мільйона доларів.