Минулого тижня мало не збулася заповітна мрія українця — можливість без обмежень потрапити в будь-яку європейську країну. Так як це робить пересічний німець або ж бельгієць, який бере свій паспорт і квиток на транспортний засіб, що несе його на альпійський курорт чи бізнес-ленч у віденському конференц-залі. Саме такі перспективи мали світити і нам, якщо виходити з підписання Європейської угоди про правила, що регулюють пересування осіб між державами-членами Ради Європи. У постійному представництві України при РЄ кореспонденту «Німецької хвилі» пояснили, що приєднання до цього документа допоможе полегшити пересування українських громадян у Європі. Тобто якщо наш парламент ратифікує угоду, тоді українці, котрі вирушають у туристичні або гостьові поїздки не довше ніж на три місяці, матимуть право подорожувати без віз до решти п’ятнадцяти країн, що ратифікували документ. Але це тільки теоретично, адже всі ці країни, окрім Швейцарії й Туреччини, є або дійсними членами Євросоюзу, або стануть такими у травні цього року. Суперечність виникає в тому, що для наших громадян вояж на Захід вимагає обов'язкової закордонної візи.
За поясненням «Україна молода» звернулася до директора Бюро інформації Ради Європи в Українi Олександра Павліченка, який пояснив, що дана угода — не більше ніж політичний документ про наміри. «Звісно, що ніхто не скасовуватиме візовий в'їзд», — заявив він. Тобто українці не те що до Франції, а навіть до Польщі чи Угорщини не зможуть вільно їхати. Просто «цим документом держава заявляє про свій політичний намір щодо вільного пересування громадян. Це ніби символ доброї волі, який каже, що ми відкриті», розтлумачив Олександр Павліченко. Для того, щоб мрія стала дійсністю, країни-підписанти повинні провести консультації на консульському рівні. Тільки двостороння угода, укладена між окремими державами, зможе регулювати реальний безвізовий режим.
Тоді громадяни договірних сторін незалежно від країни їхнього проживання, як це записано в Європейській угоді, зможуть в'їжджати на територію іншої сторони або залишати її через будь-які кордони. У такому разі пропускними документами українців стануть звичайний закордонний або дипломатичний чи службовий паспорти, проїзний документ дитини, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу та свідоцтво на повернення в Україну.