Згідно з оприлюдненими Держкомстатом даними, українців, які проживають на Батьківщині, залишилось трохи більше 46 мільйонів. Тенденція до скорочення триває майже впродовж усіх років незалежності, починаючи з 1993 року. Утім слід сказати і про відносне покращення деяких основних демографічних показників. Зокрема, поступово зростає народжуваність — порівняно з минулим роком цьогоріч народилося майже на 16 тисяч малюків більше. При цьому тенденція до зростання народжуваності спостерігається впродовж останніх чотирьох–п’яти років. Демографи пояснюють це досягненням дітородного віку народжених у середині—наприкінці 1980–х років, так званого «покоління українського бебі–буму». Окрім того, нині Україна має позитивне сальдо міграційного обміну. Проте загальна ситуація все ще викликає чимало побоювань.
«Найбільшою проблемою для України залишається високий рівень смертності, особливо в чоловіків, — пояснила «УМ» співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень (ІДСД) при НАН України Ірина Курило. — Окрім того, на негативні тенденції демографічної ситуації впливає низький показник середньої тривалості життя та загальне погіршення здоров’я українців унаслідок недостатнього медичного забезпечення». За всіма цими показниками Україна посідає одне з останніх місць у Європі, випереджаючи лише Росію.
Спеціалісти зі сфери гендерної і демографічної політики вважають, що в цій ситуації ключовою має бути соціальна політика держави. Інакше кількість населення України вже до 2020 року становитиме близько 43,3 мільйона осіб. І це за найоптимістичнішим прогнозом — так званим «імовірним середнім варіантом демографічного прогнозу», що враховує досить вагомий приріст населення з депресивних регіонів Азії та Африки.