Світові держави обмізковують, що робити із захопленим сомалійськими піратами вантажним судном «Фаїна», вщерть наповненим зброєю, яка може потрапити до рук будь–якої терористично–екстремістської групи регіону. На борту також екіпаж, більшість якого — 17 людей — українці, троє росіян та один латиш. Зараз «Фаїну» оточують шість американських військових кораблів, на підході — російський фрегат «Нєустрашимий». Американці бояться, щоб зброя не дісталася «Аль–Каїді», росіяни прагнуть продемонструвати здатність захищати і визволяти своїх будь–де на земній кулі. Що збирається робити український уряд, озвучив днями перший віце–прем’єр–міністр Олександр Турчинов: «Уряд дав доручення Службі зовнішньої розвідки, військовій розвідці, СБУ обробляти варіанти звільнення заручників у випадку якихось непрогнозованих чи екстремальних умов».
Яких ще екстремальних умов треба українському урядові, окрім захоплених моряків і зброї, — невідомо. Натомість умови піратів відомі — 20 мільйонів доларів. Судно «Фаїна» під прапором Белізу перевозило до Кенії 33 танки Т–72 двох модифікацій, гранатомети й переносні протиповітряні комплекси, іншу зброю, а також величезну кількість боєприпасів. Речник загарбників Сугуле Алі розповів, що його соратники не могли повірити очам, коли 25 вересня оглядали «багаж» свіжозахопленої «Фаїни». Переляк тривав недовго, і пірати вимагають тепер у десять разів більше, ніж зазвичай — не так за екіпаж, як за зброю. Кенійський уряд від інциденту відхрестився, заявивши, що не буде платити викуп і не провадитиме переговорів із піратами. За умовами договору, танки та інша зброя на борту «Фаїни» — досі власність України.
Український уряд сподівається не так на власні сили, як на допомогу вже присутніх на місці. «Такі переговори теж проводять. Єдина вимога і головний критерій, який висувається при обговоренні можливих заходів — це безумовна безпека громадян, які перебувають на судні». Неофіційні джерела і в американському, і в російському оборонних відомствах повідомляють про можливий силовий сценарій звільнення заручників і судна. Пірати заявляють, що в разі штурму битимуться до останнього.
ДО РЕЧІ...
Упокоївся в морі
Берегова охорона Грузії знайшла тіло капітана судна–землекопа «Скадовський», яке внаслідок сильного шторму затонуло 3 жовтня біля грузинського порту Кулеві. До пошуку 41–річного капітана Валерія Бердянних та ще одного зниклого безвісти члена екіпажу «Скадовського» підключили спеціально викликаних із Тбілісі досвідчених аквалангістів. Наразі триває пошук зниклої безвісти жінки — ще одного члена екіпажу.