Цьогоріч відзначатимемо 300–річчя укладення військового союзу між Україною Мазепи та королем Швеції Карлом ХІІ. Спогад про цю приємну історію раз у раз спливав у розмовах нинішнього шведського монарха Карла ХVI Густава, який позавчора з офіційним візитом прибув до Києва, та Президента України Віктора Ющенка. «Я розповів його величності про ті події, які нас чекають у листопаді, коли відкриватимемо в Батурині музейний комплекс,... і звернувся з проханням направити від імені короля, від імені Швеції відповідно високу делегацію», — розповів журналістам Президент позавчора на прес–конференції. А вчора Карл XVI Густав і королева Сильвія разом із Катериною та Віктором Ющенками стали першими візитерами спеціально до дати відкритої виставки в Історичному музеї. Експозиція зібрала сто предметів, більшість із яких доставили зі Швеції, і вони є справді не баченими століттями раритетами. Наприклад, штандарт гетьмана Мазепи з його особистою печаткою вперше з 1710–х років повернувся в Україну. Важливими для українців музейними цінностями є й листи Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Пилипа Орлика до шведських королів.
Приймали монарха , як і годиться, з королівським розмахом, а міліцейську охорону в місцях, які він відвідував (Софію Київську, пам’ятник жертвам Голодомору), виставили таку, що й Буш би позаздрив. За великим рахунком, це перший після Карла ХІІ король Швеції, який прибув в Україну. На щастя, за іншої, ніж той, оказії. Якщо, звісно, проігнорувати короткий, радше туристичний, приїзд Карла XVI Густава у 1979 році. А от королева Сильвія має більше нагод бувати в нашій країні — вона, як керівник благодійного «Світового дитячого фонду», веде в Україні сім допомогових соціальних проектів.
«З 1979 року, звичайно, тут відбулися надзвичайно великі зміни. Кількість історичних знакових місць в історичній частині Києва відреставровані і в чудовій формі, — поділився своїм поверховим поглядом на столицю король . — Це велике, красиве і динамічне місто можна порівняти з будь–якою європейською столицею». Втім, не Києвом єдиним. Сьогодні Карл XVI Густав поїде на Херсонщину, в село Зміївка, мешканці якого, шведські переселенці XVII століття, зберегли дотепер той діалект, яким три століття вже не послуговується ніхто у Швеції. Крім того, як розповів монарх журналістам, він із королевою Сильвією планує встигнути ще злітати в Крим, у Ялту.
Але облишмо історичне «ностальжі» і згадаймо, що на офіційних переговорах відбувся й актуальний діалог. Віктор Ющенко розповів журналістам, що найбільше увагу було приділено євроінтеграції України, і подякував Швеції, яка разом із Польщею запропонувала в ЄС започаткувати програму Східного партнерства. «Ми сподіваємося, що найближчі місяці, особливо перші місяці 2009 року, будуть спрямовані на те, щоб наповнити змістом цю європейську ініціативу», — сказав Президент України. І особливо оптимістично згадав про нову угоду з ЄС, яка за тональністю нагадує угоду про асоціацію — цей документ, як сподівається Віктор Ющенко, може бути підписано в другому півріччі наступного року, під час головування Швеції в Європейському Союзі.