Хвороба, що має понад 13 форм та підвидів, вражає печінку й передається від людини до людини при недотриманні елементарних правил гігієни. Наразі йдеться про найлегший і водночас найпоширеніший різновид гепатиту. Хвороба Боткіна — так інакше медики класифікують захворювання на гепатит А. З підозрою на ураження саме такою його формою у центральну лікарню міста Коростень госпіталізовано шістьох учнів місцевої школи №13, разом із ними на лікарняне ліжко потрапила й учителька. Також лікарі продіагностували двадцятьох однолітків і однокласників хворих — так звану групу ризику. Враховуючи попередні результати обстежень та перебіг хвороби, лікарі радять не хвилюватись та не робити передчасних висновків.
«Нині на стаціонарному лікуванні перебуває шість підлітків, — розповіла «УМ» завідувач інфекційного відділення Центральної районної лікарні Тетяна Кожухар. — Стан здоров’я хворих ми оцінюємо як задовільний. Перебіг хвороби проходить у цілком нормальному для такої ситуації режимі». Стан 35–річної вчительки, котра потрапила до лікарні разом зі своїми підопічними, також не викликає хвилювань. Як зазначають лікарі, жінка самостійно лікувалась вдома, медики констатують у неї майже повне одужання. У лікарні ж чекають на результати обстежень дітей, які має надати коростенська СЕС. Ідеться, зокрема, про аналіз крові, який має остаточно підтвердити висновки лікарів. Серед батьків, рідних та знайомих хворих медики проводять роз’яснювальну роботу, санітарно–гігієничні та протиепізоотичні заходи.
Співробітники СЕС уже відібрали необхідні для встановлення причин спалаху хвороби аналізи та взяли проби води у навчальному закладі. Результатів дослідження доведеться чекати близько тижня. Проте епідеміологи факт спалаху гепатиту хоч і не заперечують, але й не драматизують ситуацію. «Хвороба має суто осінній характер — подібна ситуація виникає щороку у вересні–жовтні. Діти відпочивають влітку практично без нагляду батьків та вчителів. Про дотримання банальних правил гігієни не може бути й мови. Відтак хтось із дітей, підхопивши інфекцію, повертається до навчального закладу, а фактор «брудних рук» довершує справу — хвороба вражає людей навколо», — зазначає спеціаліст, лікар–епідеміолог СЕС Микола Коренівський. Окрім того, саме дітей найчастіше вражає це захворювання — 50 відсотків випадків припадає на цю вікову групу.
Медики не поспішають з висновками і щодо остаточного діагнозу. Справа в тому, що основні симптоми — блювота, діарея, біль у м’язах — нагадують симптоми цілої низки інших захворювань, наприклад, грипу чи «оерзешної» групи хвороб. До того ж гепатит А не обов’язково супроводжується проявами жовтяниці, особливо в його «підгострій» (легкій) формі. «Тому наразі складно говорити, на що захворіли підлітки, але особливих причин для хвилювань немає», — уточнює пан Коренівський.