Позавчора Конгрес США ухвалив резолюцію, в якій засудив сталінський Голодомор в Україні. Ініціаторами такого документа стали 29 конгресменів на чолі зі співголовою Фракції на підтримку України Сандером Левіним, передає радіо «Свобода». Сьогодні надвечір (за київським часом — глибокої ночі) подібна резолюція постане на розгляд сесії Генеральної Асамблеї ООН.
Це вже друга спроба України домогтися від ООН визнання Голодомору геноцидом цілого народу, свідомо спровокованим радянською владою. «Боротьба за історію» й цього разу триває запекло. З протилежного боку «барикад» — впливова в ООН Росія, яка наполягає: трагедія 1932—33 років не була спрямована винятково проти українців, це був не штучний голод, і він зачепив також інші регіони радянської імперії, зокрема Поволжя та Кубань. Отож ухвалена Конгресом США резолюція, в якій чітко лунає слово «геноцид», містить не тільки відновлення історичної справедливості, а й велику політичну гру сьогодення. Інтереси Сполучених Штатів і Росії стали на прю навіть на полі такого документа, що стосується подій 75–річної давнини. Історія ж бо — це, як кажуть, політика, звернута в минуле.
Думка Конгресу США стане поштовхом для багатьох країн–членів ООН, у яких досі «рука не піднімалася» підписати подібну резолюцію. «Йосип Сталін та його оточення здійснили у 1932—33 роках геноцид проти українців», — чітко йдеться в резолюції, ухваленій Конгресом США. «Комісія США щодо голоду в Україні, сформована 13 грудня 1985 року, провела розслідування з метою розширення знань і розуміння у світі українського голодного геноциду в 1932—33 роках і дійшла висновку про те, що жертви загинули голодною смертю внаслідок штучно спровокованого голоду», — цитує документ радіо «Свобода». І далі: «Майже десять мільйонів українців загинули в ті роки з волі сталінського уряду, який умисно спричинив голод в Україні, намагаючись зламати спротив цієї країни проти колективізації й комуністичної окупації».
Йдеться в резолюції Конгресу й про сьогодення України — нижня палата парламенту США підтримує зусилля України у сфері демократичних та ринкових перетворень із тим, щоб «Україна могла реалізувати свій потенціал як важливий стратегічний партнер США в цьому регіоні світу».