Рішення про підключення до теплопостачання у випадку, коли необхідно розпочати обігрів до початку офіційного опалювального сезону, приймаються органами місцевого самоврядування за розпорядженням губернаторів, пояснюють «УМ» в обласних адміністраціях. Відтак місцеві ОДА мають надіслати головам райдержадміністрацій листи з рекомендаціями розпочати опалювальний сезон у дошкільних закладах та лікарнях у зв’язку з різким похолоданням. Проте реакцію чиновників на місцях важко назвати оперативною. Звіти про перелік підключених населених пунктів не рясніють географічними назвами.
Наприклад, у Волинській області станом на 22 вересня тепло прийшло лише до Ратнівського та Старовижницького районів, і це, незважаючи на рекомендації обласної адміністрації, надіслані ще 17 вересня. Втім виникають не лише «паперові» перепони — на вчорашньому екстреному засіданні комісії з надзвичайних ситуацій у Львові було прийнято рішення звернутися до уряду у зв’язку з виникненням критичної ситуації у газових мережах міста. Навіть ті теплопостачальні підприємства, які мають ліміти газу, не можуть подати гарячу воду та тепло у зв’язку з критичним рівнем тиску в мережах. За інформацією теплопостачальних підприємств, якщо нормальний тиск у мережах 0,5 атмосфери, то минулого тижня на деяких котельнях тиск падав до рівня 0,28 атмосфери, і від цього виходило з ладу обладнання.
У Харківській ОДА наразі лише готують розпорядження про початок опалювального сезону, в першу чергу, для лікарень та дитсадків. «Рішення про достроковий початок сезону опалення має ґрунтуватися на температурних показниках — температура повітря не повинна перевищувати вісім градусів за Цельсієм. Нині таких погодніх умов синоптики не відзначають. Попри це, «губернатор» готовий віддати розпорядження місцевим органам влади про початок опалення. Текст розпорядження у найближчі дні буде оприлюднено», — розповів «УМ» заступник начальника Головного управління ЖКГ Сергій Черняк.
Проте є й позитивніші новини. Так, у Черкасах не чекали «з Дніпра погоди»: міський голова Сергій Одарич ще 19 вересня видав розпорядження про підключення до централізованого теплопостачання лікарень та дитсадків міста. Останні кілька днів стовпчик термометра не піднімався вище 10—12 градусів. Навіть дорослі у квартирах відчувають холод, а що казати про хворих, особливо дітей, у міських лікарнях. За санітарними нормами, у приміщеннях, де перебувають діти, температура повітря має бути не нижче 22 градусів. Нині там 16—18оС», — пояснює Сергій Одарич.
«У нас тепло дали ще в п’ятницю», — сказали «УМ» у Черкаській обласній лікарні. Також із теплом уже міські пологові будинки № 1 і № 2 та дитячі санаторії. Черкаські комунальники нині зайняті підключенням до теплопостачання інших об’єктів охорони здоров’я та дитсадків. Про це нашій газеті повідомили в прес–службі міського голови Черкас.
Загалом по області до опалювального сезону готові всі школи та дитячі садки. Між тим, за словами черкаського «губернатора» Олександра Черевка, говорити про належну готовність усього житлово–комунального господарства Черкащини до опалювального сезону не можна. Бо уряд тільки на 50 відсотків профінансував програми з енергозбереження, всього на сім відсотків — державні програми, на спеціальний фонд не надійшло жодної копійки.