Учора в Міжнародному суді ООН почалися екстрені слухання справи за позовом Грузії проти Росії. Тбілісі звинувачує Москву у порушенні Міжнародної конвенції від 1966 року про усунення всіх форм расової дискримінації. «8 серпня 2008 року Російська Федерація почала повномасштабне військове вторгнення до Грузії для підтримки етнічних сепаратистів у Південній Осетії та Абхазії… Військова агресія призвела до загибелі сотень мирних жителів», цитує РІА «Новості–Грузія» позов країни. На слуханнях Грузію представляють не тільки її посол у Нідерландах Майя Панджикідзе, а й відомий американський юрист–міжнародник Пол Рейчлер, пише сайт Newsru.com
За результатами цих слухань Міжнародному суду треба буде визначити, чи наділений він юрисдикцією для розгляду такого роду справи і чи потребує ситуація застосування тимчасових заходів. Тбілісі просить Гаазький суд «вжити невідкладних заходів і зобов’язати Росію повною мірою виконувати зобов’язання згідно з Конвенцією». А втім, як зазначають оглядачі, подібні справи у Гаазі розглядаються роками.
Варто нагадати, що рішення Міжнародного суду ООН не підлягають оскарженню в жодній іншій судовій інстанції. Варто нагадати й інше — Росія теж подала до Гааги зустрічний позов проти Грузії: вона звинувачує грузинів у геноциді осетинів у Цхінвалі. І наводить страшні цифри людських втрат — приблизно 1900 осетин, які загинули під час артобстрілів Цхінвалі грузинськими військами. Проте міжнародні правозахисні організації переконані: Москва суттєво завищує кількість жертв серед осетинів, приблизно на порядок, тобто насправді загинули не тисячі, а сотні.
ДОВІДКА «УМ»
Міжнародний суд у Гаазі почав діяльність у 1946 році, замінивши Постійну палату міжнародного правосуддя, яка існувала за Ліги Націй (попередника ООН) з 1922 року. Суд складається з 15 суддів, яких обирають Генеральна Асамблея та Рада Безпеки ООН на 9 років. При цьому склад суду оновлюється кожні три роки.
Гаазький суд ООН розглядає конфліктні справи лише зі згоди обох сторін. За весь час існування він розглянув приблизно 100 справ щодо міждержавних спорів.