Незабаром на вулицях українських міст з’являться кримінальні елементи. В кількох регіонах місцева влада скаржиться на відсутність достатньої кількості робочої сили у багатьох сферах виробничої діяльності. Натомість мало задіяно потенціал Департаменту з питань виконання покарань — значний відсоток в’язнів, кажучи по–простому, під час відбуття покарання б’ють байдики, через що страждає дисципліна в пенітенціарних закладах. Відтак пропонується застосовувати працю засуджених у громадських роботах та в тих сферах, де особливо не вистачає працюючих.
На вулицях Донецька вже можна зустріти двірників, що відбувають покарання у сусідній з обласним центром (90 кілометрів) Киселівській колонії. Місцевим комунальникам не вистачає робочих рук — охочих влаштуватися на важку працю та ще й за порівняно невелику платню (1 200 гривень) виявилося замало. Штат комунальних служб укомплектований трохи більше ніж на 50 відсотків. Відтак донецьке керівництво вирішило подолати кадровий голод залученням до робіт засуджених. Відповідних домовленостей було досягнуто з адміністрацією колонії та Департаментом виконання покарань у Донецькій області. Самі в’язні з радістю сприйняли можливість урізноманітнити своє життя та заробити трохи грошей, хоча платять їм утричі менше.
До подібних кроків хочуть вдатися також у Сумській області. «Губернатор» Микола Лаврик, вислухавши скарги щодо ситуації з працевлаштуванням ув’язнених (лише 17 відсотків із них зайняті на виробництві) від начальника місцевого управління Департаменту виконання покарань, запропонував вирішення ситуації. Спеціальна робоча група вивчить стан справ на підприємствах області. На ті з них, що відчувають дефіцит робітників, і будуть відправляти ув’язнених. Робочу групу вже створено, очолює її заступник начальника апарату ОДА Світлана Гумен, розповіла «УМ» прес–секретар «губернатора» Сумщини Юлія Гиря.
Тим часом у центральному апараті Департаменту виконання покарань «УМ» пояснили, які саме категорії засуджених мають право на працевлаштування за межами місць позбавлення волі. Насамперед це так звані «добовики», що відбувають адміністративне покарання й виконують громадські роботи. До речі, перелік статтей, за якими суди можуть виносити відповідні рішення, розширено з 14 до 30.
До виправних робіт залучають засуджених, що відбувають покарання у пенітенціарному закладі з полегшеним режимом («поселенні», в народі) — засуджені за «легкими» статтями Кримінального кодексу. В такому випадку замовником на виконання робіт виступають місцеві органи влади, здійснюють виплату заробітної платні. Адміністрація «зони» лише забезпечує нагляд і супровід засуджених на місце роботи.
ДО РЕЧІ
Урядова комісія перевірить факти порушення прав людини у Стрижавській виправній колонії на Вінниччині. Члени міської громадської організації «Вінницька правозахисна група» неодноразово оприлюднювали факти порушень прав людини, які регулярно надходять із Стрижавської колонії № 81. Правоохоронці також були добре поінформовані щодо стану справ із дотриманням прав у пенітенціарному закладі — правозахисники неодноразово повідомляли їм про скарги засуджених. «Проте прокуратура стабільно відповідає, що жоден факт порушень прав засуджених не знайшов свого підтвердження, обстановка в колонії керована та спокійна, права людини дотримуються», йдеться у заяві, оприлюдненій громадською організацією. Відтак правозахисна організація змушена була звернутись по допомогу до центральних органів влади. У результаті сформовано комісію для комплексної перевірки діяльності колонії.