Українська діаспора на сьогодні, за різними даними, складає від 15 до 25 млн. чоловік у всьому світі. Ще близько 5 мільйонів мешкають за кордоном «неньки» тимчасово — це вимушені заробітчани, які не змогли знайти гідного заробітку у власній державі, але натуралізуватися в іншу країну, де вони наразі — всього-на-всього чорна робсила, не бажають. А скільки ще потенційних емігрантів поміж нас?
Виявляється, близько 16 мільйонів. Принаймні такий висновок випливає з результатів соцопитування, проведеного в останній тиждень січня-2004 Фондом «Демократичні ініцiативи» та Київським міжнародним інститутом соціології. Якби з'явилася можливість переїхати в іншу країну разом з родиною, то 33,8 відсотка опитаних скористалися би такою нагодою. 61,5 відсотка відповіли, що не залишили б Батьківщину, а 4,7 відсотка — вагалися б.
Серед держав, куди б прагнули виїхати наші не вельми патріотичні співвітчизники, лідирує не найбагатша країна світу — Росія. Туди б хотіли перебратися за наявності сприятливих умов 7,7 відсотка тих респондентів, якi бажають змінити країну перебування. Далі в рейтингах «манкуртських» симпатій міцно тримається Німеччина — 7,4 відсотка. Також симпатичною для потенційних емігрантів є Канада (3,9 відсотка), США (3,8), за ними з чималим відривом йдуть європейські гранди Франція (туди хотіли б при нагоді переїхати 1,8 відсотка з потенційних мігрантів) та Велика Британія (1,2 відсотка). Замикає рейтинг Ізраїль, якому віддали симпатії 1,2 відсотка опитаних українців.
Найпалкішими прихильниками еміграції виявилися молодь та високоосвічені люди. Найпалкішими патріотами стали люди з середньою освітою: серед них 82,1 відсотка побажали жити і померти у своїй Вітчизні.