Лозівщина поступово приходить до тями. Наприкінці минулого тижня штаб із ліквідації наслідків пожежі на 61му арсеналі прийняв рішення скоротити зону відчуження до одного кілометра, тому мешканці району почали повертатися до своїх домівок. Картину люди застали ще ту. У трикілометровій зоні лиха фактично не залишилося будинків, в яких би уціліли вікна. У багатьох помешканнях вибухова хвиля змішала все докупи, пообдиравши шпалери, розкидавши меблі. Лозівчани хоч і не залишилися без даху над головою у прямому значенні цього слова, проте їхні домівки важко назвати придатними для життя. Військові в один голос стверджують, що лише завдяки Божому провидінню вибухи на складах минулися без людських жертв. Але усі фахівці підкреслюють, що ліквідація НП не буде легкою і триватиме щонайменше два роки.
За словами голови Харківської облдержадміністрації Арсена Авакова, усі люди, які зазнали збитків, отримають необхідні компенсації вже найближчим часом. Чиновники обстежили всі пошкоджені будинки, уклали акти і переправили ці дані до Кабміну. Держава також оплатить збитки, яких зазнали фермери, чиї угіддя потрапили під «обстріл» розірваних снарядів. Цілком можливо, що деякі сільгоспвиробники не зможуть вчасно розпочати сівбу озимої пшениці й не зможуть зібрати достиглу кукурудзу — навколишні поля повністю усіяні осколками боєприпасів.
Залишки арсеналу можуть взагалі стати справжнім головним болем для лозівчан найближчим часом. Як повідомив начальник обласного управління СБУ Андрій Мухатаєв, є інформація, що приймальні пункти металобрухту області вже підготувалися для «припливу» із зони НП «боєприпасів», тому міліція отримала завдання взяти їх під суворий контроль. На прохання Служби безпеки, у районі, скоріш за все, створять спеціальну групу, яка відслідковуватиме рух металошукачів. Фахівці всерйоз побоюються, що на поля у пошуку металевих уламків підуть не лише безробітні чоловіки, а й діти.
Учора перший дзвоник не пролунав лише в школі № 8 міста Лозова. Тут, крім вікон, вибухова хвиля пошкодила ще й батареї, тому цей навчальний заклад ремонтуватимуть довше. До завершення робіт дітвора вчитиметься у другу зміну в приміщенні НВК № 10. Усього в районі від вибухів постраждало майже три десятки навчальних та виховних закладів. Наразі скрізь вставляють вікна і штукатурять стіни. Діти вчитимуться у кабінетах, де ремонт уже завершено. За попередніми даними, аби всі школи та дитсадки привести до ладу, необхідно витратити майже 7 мільйонів гривень.