Учора посол Грузії в Білорусі Давид Залкаліані передав ноту МЗС своєї країни до штаб–квартири СНД (вона розташована в Мінську) — країна починає офіційний процес виходу з СНД. Ігри в лукаву дипломатію на колишньому просторі СРСР, куди найбільше сягала «рука Москви», закінчуються — Грузія є першою з країн Співдружності незалежних держав, утвореної з ініціативи Росії в 1992 році, наважилася покинути це доволі химерне міждержавне утворення. Що вона втрачає і що набуває, крім додаткової дещиці національної гідності?
Державний міністр Грузії Каха Бендукідзе в інтерв’ю радіостанції «Ехо Москви» каже: «Сьогодні СНД реально має два значення — немає взаємного обкладення товарів митними зборами і немає візового режиму». У решті галузей країни СНД укладали двосторонні угоди. Отож, на думку Бендукідзе, «якщо укласти з усіма державами–членами СНД відповідні двосторонні угоди, то СНД тоді й не потрібна». «СНД втратила сенс, принаймні в стосунках із Росією, — переконаний держміністр, — проте не втратила сенсу в стосунках із Україною».
Утім, згідно зі статутом організації, заявку про намір вийти з СНД держава мусить подати за 12 місяців. Отже, формально Грузія залишається членом СНД і буде там де–юре до наступного серпня.
Тим часом Росія з понеділка обмежила рух через свій кордон з Азербайджаном і Грузією для транспортних засобів та осіб, які не є громадянами країн–членів СНД, передає Бі–Бі–Сі. Мотивують росіяни таку «закритість» наміром «запобігти проникненню на територію Росії членів зарубіжних терористичних організацій, ввезення зброї та засобів диверсії».
А ТИМ ЧАСОМ...
Міністерство оборони Грузії вчора заявило, що «окупаційні війська ще раз увійшли на території військової бази Сенакі у Західній Грузії і почали підривати розташовану там інфраструктуру». «Крім того, впродовж кількох днів російські військові підрозділи здійснюють мінування мостів і територій, прилеглих до міст Горі, Хашурі, Сенакі, Зугдіді», — цитує повідомлення МО агенція «Новості—Грузія». На що з російського боку надійшла відповідь. Анатолій Ноговіцин, заступник начальника Генштабу ЗС РФ, пояснив, що у неділю в телефонній розмові президента Росії Дмитра Медведєва з президентом Франції Ніколя Саркозі йшлося «не про виведення військ, а про відведення». «Сподіваюся, всі вивчили цю формулу», — сказав генерал Ноговіцин журналістам. Офіційно Москва заявляє, що право залишити частину військ у буферній зоні навколо Південної Осетії — у межах 14 км — їй надає протокол засідання Змішаної комісії з урегулювання грузинсько–південноосетинського конфлікту від 31 березня 1999 року.