За статистикою, переважну більшість НП становлять саме займання. Утім рятувальники констатують зменшення кількості надзвичайних ситуацій, зокрема пожеж, на 20 відсотків. Часте чергування спекотних і дощових періодів — основна причина поліпшення статистики. Глобальних, як минулого року, пожеж наразі не зареєстровано. Але стихія все ж продовжує дошкуляти у регіонах південної степової зони — областях, що дають основний урожай зерна.
На Донеччині 23 липня сталося займання трав’яного покрову на території «Хомутинського заповідника» — вигоріла майже третина площі природоохоронної зони, а це близько трьохсот гектарів. У Луганській області сталося займання на полі озимої пшениці загальною площею 67 гектарів, унаслідок чого вигоріла майже половина посівів — понад 25 гектарів. Лісова пожежа сталася 23 липня й на Херсонщині: на території Голопристанського лісгоспу вогнем знищено чи частково пошкоджено 13,5 гектара лісу. На Харківщині, на пайовому полі неподалік села Новоуплатне, згоріли 46 із 67 гектарів зернових.
Рятувальники відзначають невтішну тенденцію: винуватцями пожеж на полях стають самі господарники, котрі порушують найпростіші правила безпеки. Найчастіше пожежу спричиняє спалювання соломи та стерні після збирання зернових. «Як свідчать перевірки, в деяких господарствах не проводять обкіс і оборювання полів, місця збирання не забезпечені цистернами з водою, тракторами з плугом і пристосованою для пожежогасіння технікою. Усі ці заходи необхідно виконувати, бо це дозволяє вчасно запобігти загорянням і виключити можливість його поширення на прилеглі поля», — пояснив «УМ» заступник начальника ГУ МНС Луганської області Валерій Віхтар.
Водночас у МНС готові до будь–яких несподіванок. Днями в Ніжині (Чернігівська область) проведено навчання нового рятувального авіазагону, створеного для гасіння масштабних пожеж та пожеж у важкодоступних місцях. У його складі наразі перебуває чотири літаки АН–32П та два гвинтокрили Мі–8МТ. «Створення льотного підрозділу дасть гарантії українцям, що пожежі гаситимуть вчасно, а життю багатьох людей не загрожуватиме небезпека», — запевнив очільник МНС Володимир Шандра. На адресу міністерства вже надходять численні прохання від країн, що потерпають від лісових пожеж, надати допомогу силами авіазагону. За словами Володимира Шандри, якщо уряд прийме відповідне рішення, допомогу обов’язково нададуть.