Як відомо, з усіх помісних православних церков відмовилася брати участь у святкуванні 1020–річчя Хрещення Русі лише Кіпрська православна церква (КПЦ). Від неї до Києва не приїде жоден представник. Офіційна позиція кіпріотів — нібито святкування заполітизоване. За кіпрських «братів у вірі» вчора говорив і архімандрит Кирило (Говорун), керівник відділу зовнішньоцерковних зв’язків Української православної церкви Московського патріархату: «Це, можна сказати, дуже радикальна позиція, але ми можемо зрозуміти Кіпрську церкву, оскільки, справді, держава дуже втручається у ці святкування. Ми вважаємо, що 1020–річчя Хрещення Русі — суто церковне свято». В оргкомітеті святкувань, однак, вважають, що за Кіпр «подумали» деінде, а не на самому острові.
«Цей «відкат» відбувся після візиту (делегації КПЦ) у Москву, після зустрічі з патріархом Алексієм. Ми розуміємо, що деякі помісні церкви зважають на позицію, яку займає Московський патріархат», — сказав у ефірі «5–го каналу» член оргкомітету, радник Президента Микола Жулинський.
ДО РЕЧІ
Нам «вашого» не треба
Член правління ГО «День Хрещення Русі» Юрій Молчанов заявив, що Київська міськдержадміністрація заборонила рекламним агенціям розміщувати на вулицях міста плакати «Україна вітає свого патріарха» з зображенням Московського патріарха Алексія на фоні московського храму Василія Блаженного та дзвіниці Києво–Пречерської лаври. За словами Молчанова, до приїзду Алексія такими плакатами планували «прикрасити» все місто. Як повідомляла «УМ», учора на вулицях столиці з’явилося 200 лайтбоксів зі «своїм патріархом» Алексієм. Строк оренди рекламних площ — 8 днів. Зважаючи на заяви члена правління «Дня Хрещення Русі», стає очевидним і хто фондував «патріархальну рекламу», адже інтереси цієї громадської організації обстоює столичний бізнесмен і депутат–«регіонал» Василь Горбаль.
А ТИМ ЧАСОМ...
Пам’ять і єдність
Президент Віктор Ющенко виступив з ініціативою створення меморіального комплексу священикам, які постраждали від комуністичного режиму. «Переконаний, що, якщо ми хочемо справді віддати шану священикам будь–якої віри, яка існує на нашій землі, світська влада має ініціювати будівництво меморіального комплексу — пам’ятника великому подвигу священиків», — сказав глава держави. Він нагадав, що в радянські часи священиків оголосили «ворогами народу» і всіляко гнобили. «У цей період катування і знущання першими відчули священики», — зазначив Президент.
Виступаючи на зустрічі з представниками Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, яка відбулася в секретаріаті Президента, Віктор Ющенко також висловив переконання, що 1020–річчя хрещення Київської Русі надасть імпульс об’єднавчим процесам в українському православ’ї: «Не маю жодного сумніву в тому, що єдність православ’я має стати надійною основою єдності української нації, гармонії у взаєминах усіх релігійних громад нашої країни. Я переконаний, що спільними зусиллями ми здолаємо незгоди й негаразди, зміцнимо злагоду в наших ділах і віру в наших серцях».