«Жодного скорочення призову цієї осені не буде і не буде доти, доки суспільство і Верховна Рада не зрозуміють: контрактна армія — це дороге задоволення», — заявив міністр оборони Юрій Єхануров. Повний перехід Збройних сил України на контрактну основу до 2010 року, як це передбачено відповідним Перспективним планом, може затягнутися й на довше. Основні проблеми — низькі зарплати і недостатнє соціальне забезпечення роблять Збройні сили — не найпривабливіше місце професійної діяльності. Тим часом за перше півріччя цього року до війська на контракт прийняли 3039 солдатів, підстаршин і старшин, що більше, ніж за цілий минулий рік. Та умови беруть своє: через низькі зарплати, відсутність житла і невирішені питання з харчуванням за цей самий період звільнилися 1778 контрактників.
Причини цього — в недофінансуванні війська, ті ж кошти, які надходять, часто використовуються нераціонально, вважає міністр оборони. Зараз платня військовослужбовця–контрактника — від 850 гривень. На розгляд Кабміну подано пропозицію підвищити її хоча б до 1200 гривень, які, як видається, теж нікого не врятують. На квартирній черзі стоять 44 124 родини військових, цього року ордери на нові квартири видали 2562, із них ще 652 видадуть до Дня Незалежності. «У нас немає ніяких підстав говорити про успіх у виконанні Перспективного плану щодо переходу ЗС на контрактну основу», — підсумував Юрій Єхануров. Однак, за його словами, механічне скорочення армії, яке відбувалося останніми роками, треба припинити, оскільки, за неможливістю скоротити обслуговуючий персонал, скорочуються бойові частини, від чого страждає обороноздатність країни. «За планом, цього року ми вже мали вступити в НАТО, оскільки цього не відбулося, ми мусимо тримати армію розгорнутою», — сказав міністр.
Збройні сили потребують щороку 17 мільярдів гривень фінансування, натомість отримують лише 9,9 мільярда. «Викручуємось як можемо», — каже Юрій Єхануров. Наприклад, департаменти майна і тендерів об’єднали в один, внаслідок чого непотрібне майно почали продавати ефективніше, а потрібне — купувати дешевше. «Ми купуємо пальне нижче ринкових цін», — похвалився міністр оборони. Тим часом у Збройних сил залишається величезна кількість зайвого майна, яке ніхто не хоче купувати. «У нас 37,5 тисячі зайвих автомобілів, яким по 20, 30 і 40 років», — повідомив пан Єхануров. Він пропонує виставляти таке майно на тендер, де мінімальну ціну призначити в одну гривню: «Якщо хтось дасть п’ять гривень, я буду радий — тільки б забрали!» Нині 18 тисяч військових зайняті «не тим», бо змушені охороняти величезні склади надлишкового майна, яке дісталось у спадок від Червоної армії.
Міністр оборони повідомив також, що в понеділок до Києва прибула остання військова частина з тих, які братимуть участь у параді до Дня Незалежності. Наразі вони вже активно готуються.